آموزش پیکربندی Stub zone در شبکه دامین

آموزش پیکربندی Stub zone در شبکه دامین

آموزش پیکربندی Stub zone در شبکه دامین

 

به طور کلی از Stub Zone به منظور اصلی استفاده می شود. که برای درک کاربرد این Zone به ساختار Domain Tree که در تصویر ارائه شده است دقت کنید.

Stub zone
Stub zone

در این ساختار مشخص است در Root این ساختار دامین Microsoft.com و در سمت چپ تصویر Child Domain به نام Wa.microsoft.com را در اختیار دارید. از طرف دیگر این Child Domain خود دارای دو Child Domain دیگر به نام های MFG.Wa.Microsoft.com و ACTG.Wa.microsoft.com  می باشد. در سمت راست همان طور که مشخص است Root دامین microsoft.com یک Child Domain به نام IDN.Microsoft.com راه اندازی نموده است. از طرف دیگر این Child Domain خود یکChild Domain دیگری به نام MGMT.IDN.Microsoft.com را ایجاد کرده است. با توجه به نام گذاری که برای آنها شده است هر یک از این Child ها برای خود یک DC می باشند. از طرف دیگر همان طور که مشخص شده است بر روی هر یک از این DC ها یک DNS از نوع Primary DNS Zone از نوع AD integrated نصب شده است. مسلماً در این ساختار هر DNS اطلاعات مربوط به همان Zone خود را نگهداری می کند.علاوه بر این هر یک از این DC ها اطلاعات مربوط به User Account های همان شبکه خود را نگهداری می کند.در این ساختار اگر از Primary DNS Server موجود در دامین MFG.WA.microsoft.com بخواهید محل قرار گیری کامپیوتری به نامns.mgmt.idn.microsoft.com  را سوال کنید مسلماً  DNSسرور جوابی برای پاسخ دادن نخواهد داشت. به این دلیل که Zone این DNS Server فقط اطلاعات مربوط به کلاینت های Zone خود را می تواند مدیریت نماید.هر گاه یک Query که درخواست آن انجام Name Resolution کامپیوتری به نام ns.mgmt.idn.microsoft.com برای DNS ارسال شود وDNS  جوابی نداشته باشد و تنظیم کنید که DNS شما Query را برای Parent خود ارسال کند و در صورتی که Parent جوابی نداشته باشد جواب خود را از Root DNS سوال می کند. در صورتی که Root DNS سرور جوابی نداشت Query را برای Child خود ارسال کند و نهایتاً این چرخش ادامه پیدا کند تا در ساختار فوق Query به DNS مورد نظر برسد و جواب در همین مراحل بازگردانده شود تا به کلاینت درخواست کننده ارائه شود.زمانی که در شبکه یک چنین ساختاری را در اختیار دارید Child Domain ها دارای فاصله فیزیکی و بعد مسافت می باشند. به این صورت که امکان دارد هر Child Domain Controller در یک شهر خاصی استقرار داشته باشد.در صورتی که این ساختار در یک سازمان و در یک ساختمان باشد می توانید با یک DNS سروری که در Root قرار می دهید با ایجاد Zone مختص به هر Domain آنها را مدیریت کنید.در ساختاری مطابق شکل فوق مسلماً پراکندگی جغرافیایی وجود دارد و برای این Name Resolution مدت زمان زیادی باید در انتظار باشید. برای برطرف کردن این مشکل در ساختارهایی این چنین از DNS سروری به نام Stub Zone استفاده می شود.

آشنایی با راه اندازی Stub Zone

برای راه اندازی Stub Zone باید  در داخل کنسول DNS Manager بر روی Forward Lookup Zones راست کلیک و گزینه New Zone را انتخاب کنید.

Forward Lookup Zones
Forward Lookup Zones

با انتخاب این گزینه تصویر زیر را مشاهده می کنید.

New Zone Wizard
New Zone Wizard

در ادامه گزینه Next را کلیک تا تصویرزیر نمایش داده شود.

stub Zone
Stub Zone

دقت کنید که Zone که از نوع Stub Zone می باشد فقط می تواند سه نوع Record را ایجاد و مدیریت کند که شامل A Record, NS Record وSOA Record  می باشد. به طور خودکار دو Record همانند دیگر Zone ها ایجاد می شود ولی A Record که در این DNS ایجاد می شود فقط مختص سایر DNS سرورها می باشد که در ساختار Domain Tree وجود دارند.

برای ادامه گزینه Next را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

 New Zone Wizard
New Zone Wizard

در این بخش باید مشخص کنید که Stub Zone در ساختار Domain tree باشد یا اینکه در ساختار Forest قرار می گیرد. تنظیمات را در حالت پیش فرض قرار دهید و گزینه Next را کلیک تا تصویر  نمایش داده شود.

انتخاب نام برای Stub Zone
انتخاب نام برای Stub Zone

در این بخش باید برای  Stub Zone نامی را مشخص کنید. بعد از وارد کردن گزینه Next را کلیک تا تصویرزیر نمایش داده شود.

Ip Dns Server
Ip Dns Server

در این بخش باید IP Address مختص به Master DNS سرورهای ساختار Domain Tree را وارد کنید.در حالت پیش فرض زمانی که IP Address مختص به DNS سرورهای دیگر ساختار Domain Tree را در Stub Zone وارد می کنید برای آنها یک A Record ایجاد می شود و FQDN هر کامپیوتری که DNS بر روی آن نصب شده است را ثبت می کند. بعد از وارد کردن گزینه Next را انتخاب تا تصویرزیر نمایش داده شود.

finish stubzone wizard
finish stub zone wizard

برای ادامه گزینه Finish را انتخاب تا Stub Zone شما ایجاد شود.به این ترتیب یک Stub Zone را ایجاد نموده اید. در سناریویی که در خصوص این نوع Zone ارائه شد. در صورتی که Stub Zone را بر روی دامین MFG.WA.microsoft.com ایجاد کنید در این حالت چنانچه که Query برای این DNS ارسال شود این Zone می تواند چنانچه در ساختار Forest و یا Domain Tree آن باشد جوابی برای کلاینت ارائه کند.اما این کار را فقط برای یک Domain انجام داده اید در صورتی کلاینتی Query را برای یکی دیگر از DNS سرورها ارسال کند متاسفانه باید این چرخش Query صورت پذیرد. اما برای اینکه نخواهید یک Query را برای تمامی DNS سروهای ساختار Domain Tree ارسال کنید می توانید در صورتی که تعدادChild Domain ها کم باشد Stub Zone را بر روی Root DNS سرور  شبکه ایجاد کنید در این حالت Query فقط تاRoot Server ارسال می شود و با توجه به اینکه Stub Zone جواب آن را دارد پاسخ آن را می دهد و دیگر Query چرخشی را در ساختار Domain Tree نخواهد داشت.اما توجه کنید در ساختار شبکه هایی که تعداد Child Domain های زیاد است باید Stub Zone را بر روی همان Child Domain تعریف کنید. از طرف دیگر Stub Zone بار ترافیکی زیادی را بر روی شبکه ایجاد نمی کند.

معرفی کاربردی ترین سناریو  Stub Zone

این سناریو به عنوان اولین و اصلی ترین کاربرد Stub Zone محسوب می گردد به این دلیل که در Wan Link تعداد  Queryو تعداد Packet که در ساختار Domain Tree در حال چرخش می باشد صرفه جویی می کند. دومین کاربرد Stub Zone که در کتاب 2008 مایکروسافت ارائه شده است مربوطه به ذات Stub Zone می باشد.  برای درک این کاربرد به تصویرزیر و سناریو مربوط به آن توجه کنید.

پیکربندی Stub zone
پیکربندی Stub zone

در این سناریو همان طور که در شکل مشخص است یک Zone به نام DNS1.contoso.com وجود دارد از طرف دیگر دامین contoso.com اقدام به ایجاد یک Child Domain می کند که نام آن را india.contoso.com  قرار می دهد. زمانی که می خواهد مدیریت Zone مربوط به Child را به DNS سرور خود Delegate کند یک DNS سرور به IP Address 192.168.2.1 در اختیار داشت و یک DNS  سرور دیگر با IP Address 192.168.2.2 راه اندازی نموده بود. در زمان Delegate نمودن Zone این Child Domain هر دو آدرس مربوط به DNS  سرورها را مشخص می کند. در این حالت مدیریت Zone مربوط به india.contoso.com را به دو DNS سرور موجود در همان Child Domain واگذار می کنید.

از طرف دیگر مدیر شبکه Child Domain اقدام به ایجاد دو DNS سرور دیگر به IP Address های زیر می کند.

192.168.2.3

192.168.2.4

در این شرایط DNS سرور دامین contoso.com آدرس و اطلاعی از وجود این دو DNS سرور جدید در اختیار نخواهد داشت. برای برطرف کردن مشکل باید همانند سناریو بر روی DNS سرور دامین Parent که contoso.com می باشد یک Stub Zone راه اندازی کنید. با توجه به اینکه این Stub Zone به طور مدام در حال Replicate و Zone Transfer کردن Database می باشد در صورتی که در Child Domain هر تعداد DNS سرور اضافه شود با توجه به اینکه در NS Record این DNS server ها آپدیت می شود و از طرف دیگر این Stub Zone در حال دریافت NS Record این DNS سرورهای  Child می باشد از ایجاد و محل این DNS سرورهای جدید نیز مطلع می شود.

از این سناریو نتیجه می گیرید که با توجه به اینکه Stub Zone تمامی NS Record ها را دریافت و آپدیت می کند هر تعداد DNS سرور که در ساختار شبکه ایجاد شود به این Zone به صورت اتوماتیک اضافه می گردد.


مقالات مرتبط

آموزش ایجاد Scope درDHCP Server

معرفی مدرک Microsoft 365 Identity and Services

فروش لایسنس اورجینال ویندوز 11 در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
AD RMS بخش سوم

رایگان

12 دقیقه

آموزش Publishing Web Server در ویندوز سرور

انواع Zone در DNS

رایگان

57 دقیقه

معرفی انواع Zone در DNS

معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

رایگان

28 دقیقه

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

آموزش پیکربندی AD Integrated Zone در DNS

رایگان

1 ساعت و 23 دقیقه

آموزش پیکربندی AD Integrated Zone در DNS

آموزش نصب و پیکربندی IIS

رایگان

15 دقیقه

آموزش نصب و پیکربندی IIS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا