جـشـنـواره ســـال نـــو Goexam

کد تخفیف Y5E4E8AT

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)|معرفی Upstream در WSUS|مدیریت نرم افزار کاربران در WSUS|نحوه دریافت آپدیت نرم افزار توسط WSUS|برگزاری آزمون های بین المللی شبکه


معرفی WSUS

سیستم عامل و نرم افزارهای مایکروسافتی همانند دیگر Application ها با گذشت زمان و مشاهده یکی سری از نواقص و معایب برای بر طرف نمودن مشکلات و بهبود عملکرد خود نیازمند Update کردن می باشند. همان گونه که مطرح شد Update نمودن می تواند عملکرد را بهبود بخشید و یک سری از مشکلات و نواقص را بر طرف کند بر همین اساس شرکت مایکروسافت برای اینکه در مقابله با دیگر محصولات کمپانی ها این مشکلات را مرتفع نماید روزانه Update هایی را ارائه می دهد. در اصطلاح فارسی به عمل به روز رسانی سیستم عامل و Application ها Update گفته می شود. روش های Update کردن برای محصولات هر شرکت متفاوت می باشد.برای این منظور شرکت Microsoft برای به روز رسانی یا همان Update نمودن محصولات خود دو روش کلی به شرح زیر را ارائه نموده است.

معرفی روش های Update

 • روش اول به این صورت می باشد که شما به عنوان یک کاربر برای Update نمودن محصولات Microsoft با استفاده از بستر اینترنت به وب سایت مایکروسافت و بخش Update ها متصل می شوید و سیستم عامل و Application های موجود بر روی سیستم عامل را Update می کنید. البته این نوع به روز رسانی مختص کاربران خانگی و شبکه های کوچک همانند Workgroup منطقی می باشد.
 • روش دوم مختص شبکه های Domain یا تعداد زیادی کامپیوتر می باشد که در این روش مایکروسافت از یک سرویس به نام WSUS استفاده می کند. قابلیت WSUS از سیستم عامل Server 2008 به بعد به محصولات مایکروسافتی اضافه گردیده است. در شبکه های Domain مسلماً تعداد کاربران زیاد می باشد و منطقی نیست که هر کاربر برای Update نمودن سیستم عامل به تنهایی به اینترنت متصل شود و فایل های Update را برای خود دریافت کند. در این حالت زمان زیادی صرف می شود و هزینه اینترنت برای این منظور زیاد می باشد. علاوه بر این در این حالت ترافیک زیادی را در سطح شبکه خواهید داشت. نکته دیگر این می باشد که بسیاری از کاربران از Update هایی استفاده می کنند که اطلاعاتی در خصوص آنها ندارند در یک سری شرایط خاص نصب این Update ها می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. برای جلوگیری از این مشکلات شما می توانید سرویس WSUS را بر روی یک کامپیوتر با سیستم عامل Server 2008 یا R2 نصب نمایید
 • در این حالت این سیستم عامل می تواند فایل های Update را دریافت کند و در داخل خود نگهداری کند و این فایل ها را به کاربران ارائه دهد. در این شرایط دیگر کاربران برای Update شدن نیازی به اتصال به اینترنت ندارند.

در تصویرزیر نمایی کلی از روند سرویس WSUS نمایش داده شده است.

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)
آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

نحوه کار WSUS

روند کار به این صورت می باشد که شما بر روی یک کامپیوتر باید سیستم عامل Server 2008  یا R2 را نصب نمایید.این کامپیوتر باید عضوی از یک شبکه Domain باشد. برای ادامه باید WSUS Role را بر روی این سیستم نصب کنید البته این Application نیازمند یک سری Recommend یا پیش نیاز برای نصب می باشد. نهایتاً بعد از راه اندازی می توانید اقدام به دریافت Update از وب سایت مایکروسافت کنید یا اینکه این Update ها را از یک Upstream دریافت کنید. سپس با استفاده از تنظیمات موجود در داخل کنسول مشخص نمایید که چه نوع Update هایی را می خواهید دریافت کنید و در نهایت آنها را Approves کنید و آنها را مدیریت کنید و با استفاده از Policy های موجود در این سرویس آنها را در اختیار کلاینت ها قرار دهید. مزیت این سرویس، کاهش استفاده از پهنای باند و دیگری مدیریت Update ها می باشد.

برای درک بهتر کاربرد و کارایی این سرویس به سناریو زیر دقت نمایید:

سناریو

در Network A هیچ یک از کلاینت ها و سرورها بهInternet   دسترسی ندارند تا بتوانند با وب سایت مایکروسافت ارتباط برقرار کنند از طرف دیگر این شبکه با یک ساختار شبکه دیگری به نام Network B با استفاده از بستر اینترانت  دارای ارتباط می باشد. از سوی دیگر Network B به بستر اینترنت دسترسی دارد و بر همین اساس یک WSUS Server را در ساختار خود راه اندازی نموده است، و با استفاده از این سرور فایل های Update را دریافت می کند و آن را در اختیار کلاینت های Network B قرار می دهد. در ادامه با استفاده از یک روشی به شما آموزش خواهیم داد که در Network B یک WSUS راه اندازی کنید تا فایل های Update را ازWSUS  موجود در Network B دریافت کند. در این حالت WSUS شبکه به عنوان زیر مجموعه WSUS شبکه B محسوب می شود. توجه کنید به WSUS Server که اول از همه راه اندازی می شود و فایل های Update را ارائه می کند Upstream و به WSUS Server که فایل های Update را از Upstream دریافت می کند Downstream می نامند.
تنطیمات این دو WSUS Server را می توانید به نحوی تغییر دهید کهDownstream  خود را با Upstream (تبادل و به روز کردن) کند و در واقعUpdate  های شبکه را ازUpstream  دریافت کند. تصویرزیر نمایی از عملکرد Upstream و  Downstreamرا نمایش می دهد.

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)
آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

در ادامه قبل از بررسی نیازمند آشنا شدن با یک سری از اصطلاحات خواهید بود.

اصطلاح Upstream

به سرور بالاتری گفته می شود فایل های به روز رسانی را از وب سایت مایکروسافت و یا از یک سرور بالادست از خود دریافت می کند و این Update ها را در اختیار سرورهای WSUS پایین تر از خود که Downstream می نمایند ارائه می کند. البته این سرور برای اینکه بتوانید فایل های Update را از مایکروسافت دریافت کند نیازمند داشتن ارتباط با بستر اینترنت می باشد.

اصطلاح Downstream

اصطلاح فوق به سرورهای WSUS اختصاص داده می شود که به طور مستقیم نمی تواند فایل های Update را از وب سایت مایکروسافت دریافت کند و برای دریافت این فایل ها باید با یک WSUS سرور بالاتر یا همان Upstream در ارتباط باشد.

اصطلاح Approve

این اصطلاح زمانی مطرح می شود که یک سری Update را دریافت و تا زمانی که مدیر این سرور این Update ها را تایید نکند این Update ها در اختیار کلاینت ها قرار داده نخواهد شد. به طور کلی به عمل تایید فایل های Update در WSUS سرور Approve گفته می شود.
دقت داشته باشید که دریافت فایل های Update تنها مختص به سیستم عامل ویندوز نمی باشد و شما می توانید با استفاده از راه اندازی WSUS Server تمامی فایل های به روز رسان محصولات شرکت مایکروسافت را دریافت کنید. نمونه ای از محصولاتی که می توانید با استفاده از WSUS آنها را به روز رسانی نمایید به شرح زیر می باشد.

 • Exchange Server 2000/2003/2007
 • SQL Server 2005/2008/2010
 • Microsoft Office 20032/2007/2010
 • Microsoft ISA Sever
 • Microsoft tmg 2010
 • Microsoft office 2013
 • Microsoft Data Protection Manager
 • Windows Live
 • Windows defender
 • Microsoft sharePoint 2010/2007

یکی از دلایلی که می توانید WSUS Server را در شبکه راه اندازی کنید مواردی از قبیل زیر می باشد:

اگر در سازمان به هر دلیلی کلاینت ها نباید به اینترنت دسترسی داشته باشند حال به دلیل امنیت و یا کاهش هزینه خرید بستر اینترنت، و یا اینکه در این شرایط به روز بودن Application ها و سیستم عامل ها برای سازمان شما خیلی مهم است شما می توانید یک WSUS Server را راه انداری کنید و فقط همین سرور را به اینترنت متصل کنید و فایل های Update مورد نیاز را دریافت و آنها را در اختیار کاربران قرار دهید.


,آموزش گام به گام نصب و راه اندازی سرویس WSUS,آموزش گام به گام نصب و راه اندازی سرویس WSUS,آموزش گام به گام نصب و راه اندازی سرویس WSUS,آموزش wsus ( قسمت اول ) ,آموزش راه اندازی WSUS ویندوز سرور ,راه اندازی WSUS 2019 ,آموزش گام به گام نصب و راه اندازی سرویس WSUS,نصب و پیکربندی سرویس WSUS ,پیکربندی اولیه WSUS در ویندوز سرور ۲۰۱۶ ,نصب سرویس WSUS بر روی ویندوز سرور ۲۰۱۶ ,Searches related to آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
دوره تخصصی Hyper-V 2016
6 قسمت
3 ساعت و 25 دقیقه

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

معرفی BitLocker در windows 10

مدیریت کاربران در ویندوز 10

آشنایی با مفهوم Router و Routing

آشنایی با تنظیمات Properties کنسول DNS Manager

ICS در ویندوز 10

معرفی USB Flash جهت نصب ویندوز 7-8-8.1-10

اسکرول به بالا