آموزش ایجاد Scope درDHCP Server

آموزش ایجاد Scope درDHCP Server

 

در آموزش قبل در حین نصب DHCP Role آموختید که چگونه یک Scope را تعریف کنید تا در زمان نصب DHCP این Scope همراه با نصب Config شود. اما در صورتی که بخواهید بعد از نصب DHCP Role یک Scope جدیدی را تعریف کنید باید همانندتصویر زیر کنسول DHCP Manager را اجرا و بر روی IPv.4 راست کلیک و گزینه New Scope را انتخاب کنید.

ساخت Scope
ساخت Scope

با انتخاب این گزینه تصویرزیر را مشاهده می کنید.

New Scope
New Scope

در این بخش شما باید گزینه Next را کلیک تا  تصویر زیر نمایش داده شود.

ایجاد Scope
ایجاد Scope

برای Scope که می خواهید ایجاد کنید یک Name را مشخص و در بخش Description یک توضیح برای آن وارد کنید. در ادامه گزینه Next را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

رنج IP scope
رنج IP scope

در قسمت Start IP Address باید مشخص کنید که از چه محدوده ای به کامپیوترهای شبکه IP اختصاص داده شود. در بخش End IP Address باید آخرین آدرسی که می خواهید به کلاینت داده شود را مشخص کنید. توجه داتشه باشید که آدرس دهی فقط از همین محدوده که تعیین کرده اید صورت خواهد گرفت. در صورتی که تازه اقدام به راه اندازی شبکه می کنید پیشنهاد می شود که تعدادی از IP های شبکه را از IP های که به کلاینت ها داده می شود جدا کنید و آنها را برای سرورهایی که نقش های اصلی را بر عهده می گیرند و باید به صورت Static باشند در نظر گرفته شود و از لیستی که در بالا تعریف می کنید جدا کنید. بهتر است10 الی 20 آدرس را برای این منظور درنظر بگیرید. اما شرایطی وجود دارد که شبکه را مدت ها پیش راه اندازی نموده اید و بعد از چنیدن ماه که از راه اندازی گذشته است اقدام به راه اندازی DHCP کرده اید. در همین حین IP Address هایی که برای سرورها درنظر گرفته اید مرتب و به ترتیب نمی باشد. به طور مثال از محدوده 1 تا 254 آدرس های 1,10,57,143 و 80 الی 99 را برای سرورهای شبکه درنظر گرفته اید. در این شرایط نگران نباشید DHCP راهی را درنظر گفته است که به آن Exclude کردن IP گفته می شود. در بخش دوم این ویزارد وقتی کهIP  آدرس را وارد می کنید Subnet Mask آن به طور اتوماتیک تکمیل می شود و با استفاده از گزینه Length می توانید در صورت لزوم برای Subneting استفاده کنید.

مشاهده دیگر مقالات در Goexam

در ادامه گزینه Next را انتخاب تا تصویرزیر را نمایش داده شود.

DHCP Scope
DHCP Scope

این بخش Exclusion می باشد. در این بخش می توانید IP های که در شبکه به طور پراکنده به سرورها اختصاص داده اید از IP هایی که به کلاینت ها داده می شود مجزا کنید. در این حالت این IP هایی که مشخص می کنید دیگر توسط DHCP سرور به هیچ کلاینتی اختصاص داده نمی شود و Duplicate رخ نخواهد داد.

با استفاده از این ویزارد می توانید یک IP خاص و یا یک محدوده IP خاصی که شامل چنیدن IP است مشخص کنید. بعد از تعیین نمودن این موارد گزینه Next را کلیک تا تصویر زیر نمایش داده شود.

Lease Duration
Lease Duration

در اول این فصل بیان شد که یک IP زمانی که به کلاینت داده می شود در واقع به آن کلاینت برای مدت مشخصی اجاره داده می شود. این مدت در ویندوز 2003 به طور پیش فرض 6 ساعت است و در ویندوز 2008 به بعد این مدت زمان همان طور که در تصویر مشخص است 8 ساعت می باشد. با استفاده از این بخش می توانید این مدت را تغییر دهید. این تنظیم در سناریوهای خاص مهم و کاربردی می باشد.

سناریو

برای درک سناریو به تصویرزیر و مثالی که در این خصوص مطرح می شود دقت کنید.

Senario DHCP
Senario DHCP

یک دانشگاهی را در نظر داشته باشید که تعداد 300 کاربر را در شبکه خود دارد. از این 300 کاربر 150 کاربر آن همه روزه در داخل دانشگاه در حال استفاده از شبکه می باشند. در این شبکه از کلاس C برای تخصیصIP  آدرس  استفاده شده است و مسلماً با این کلاس IP نمی توانید بیش از 240 کلاینت را پشتیبانی کرد.

از طرف دیگر 150 کاربر دیگر دانشجوهای دانشگاه می باشند که 75 نفر از این دانشجوها در رزوهای زوج به دانشگاه می آیند و 75 کاربر دیگر دانشجوهای روزهای فرد می بانشد. در این حالت DHCP در حالت معمولIP  آدرس را که به یک کلاینت اجاره می دهد 8 روز می باشد. در این حالت 150 آدر س که به طور مداوم استفاده و 75 آدرس را DHCP برای 8 روز نگه می دارد که در مجموع 225 آدرس استفاده می شود. در روز بعدی که 75 دانشجو مراجعه کنند DHCP به انداز کافی نمی تواند به آنها IP آدرس را تخصیص دهد. در این سناریوها با کم کردن زمان Lease Duration و رساندن آن به 1 روز می توانید مشکل آدرس دهی DHCP را حل کنید.

برای ادامه بعد از مشخص کردن این مدت گزینه Next را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

DHCP Option
DHCP Option

در صورت انتخاب گزینه اول می توانید مواردی را در خصوص option تعریف تا همراه با اختصاص IP Address توسط DHCP یک سری موارد دیگری برای کلاینت تنظیم شود. در صورت انتخاب گزینه دوم هیچ موردی به جز IP Address به کلاینت اختصاص داده نمی شود. در ادامه گزینه Next را انتخاب تا تصویر زیر مشاهده شود.

در این قسمت باید آدرس روتر و یاDefault Gateway  شبکه را معرفی کنید. توجه داشته باشید اگر شبکه ساختار کوچکی دارد و در این شبکه اینترنت در اختیار دارید و می خواهید این اینترنت را به تمامی کلاینت های شبکه Share کنید. یک روش این می باشد که مودم اینترنت را بجای اینکه مستقیماً به یک کامپیوتر متصل کنید بجای آن کابل Lan آن را به یکی از پورت های Switch شبکه بزنید و در این ویزارد باید IP Address مودم را در این بخش وارد کنید. در این حالت DHCP این IP را به عنوان گذرگاه شبکه برای تمامی کلاینت ها تنظیم می کند. کاربرد دیگر این می باشد در صورتی که در ساختار شبکه چندین Subnet متفاوت را در اختیار دارید و این Subnet ها توسط یک روتر به یکدیگر متصل هستند می توانید این Address را مشخص کنید تا برای تمامی کلاینت ها تنظیم شود تا در این حالت با دیگر Subnet ها در ارتباط باشند.

تکمیل این Wizard اجباری نمی باشد و می توانید اطلاعاتی را وارد نکنید. اگر می خواهید آدرسی را به عنوان روتر تنظیم کنید کافی است که IP Address آن را وارد و گزینه Add را انتخاب کنید. علاوه بر این الویت اختصاص این آدرس ها را به کلاینت ها را می توانید با استفاده از گزینه های UP و Down مشخص کنید. در نهایت گزینه Next را انتخاب کنید تاتصویر نمایش داده شود.

در این بخش باید در قسمت Parent Domain نام دامینی که در حال حاضر DHCP را بر روی آن نصب راه اندازی می شود وارد کنید. در بخش دوم باید DNS سرور را مشخص کنید. برای این منظور در صورتی که نام کامپیوتر DNS را وارد و چنانچه این Computer Name درست وارد شده باشد گزینه Resolve را انتخاب کنید در این حالت به طور اتوماتیک همان طور که در شکل مشخص است IP Address مربوط به DNS سرور نمایش داده می شود و می توانید با استفاده از گزینه Add آن را انتخاب کنید. اما قبل از این با توجه به تنظیم DNS بر روی کارت شبکه DHCP به طور خودکار آن را شناسایی و Add می کند. از این Wizard می توانید جهت Add نمودن Secondary DNS استفاده و با استفاده از کلیدهای up و down الویت آنها را تعیین کنید. در ادامه گزینه Next را انتخاب تا تصویر زیر را نمایش داده شود.

قبلاً اشاره شد wins وظیفه تبدیل نام های NetBIOS به IP Address را بر عهده دارد. در صورتی که در شبکه از این نوع سرور راه اندازی نموده اید همانند بخش قبلIP  آن را وارد و Add کنید تا توسط DHCP تنظیمات آن به کلاینت ها اختصاص داده شود. در صورتی که سرور Wins وجود ندارد گزینه Next را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

باید مشخص کنید Scope که تنظیمات آن را اعمال نموده اید Active شود و یا اینکه در حالت deactivate قرار داشته باشد. این تنظیمات عیناً در حین نصب DHCP  سرور در دسترس قرار داشت. بعد از انتخاب حالت مورد نظر گزینه Next را کلیک تا تصویر زیر نمایش داده شود.

نهایتاً گزینه Finish را انتخاب تا Scope مورد نظر ایجاد شود. در صورتی که کنسول DHCP Manager را اجرا نمایید مشاهده می کنید که همانند تصویر زیر Scope ایجاد شده است.


مقالات مرتبط 

آشنایی با تنظیمات RRAS Server

معرفی مدرک Microsoft 365 Mobility and Security

فروش آنتی ویروس سیمنتک در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
دوره تخصصی Skype For Business 2015
14 قسمت
9 ساعت و 43 دقیقه

دوره آموزشی Skype For Business 2015|Skype 2015

دوره تخصصی MCSA 2016 | 70-740
20 قسمت
10 ساعت

دوره آموزشی MCSA 2016 | 70-740

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

رایگان

1 ساعت

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

دوره تخصصی VSphere 6.0
60 قسمت
30 ساعت

دوره آموزشی VSphere 6.0|VCP 6.0

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

رایگان

28 دقیقه

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا