معرفی ابزار IPSEC Monitoring

معرفی ابزار IPSEC Monitoring

معرفی ابزار IPSEC Monitoring|مدیریت ترافیک درIPSEC Monitoring|آموزش کار باIPSEC Monitoring|آموزش کار باNetwork Monitor|برگزاری آزمون های بین المللی شبکه|Goexam


پروتکلIPSEC  علاوه بر این تنظیمات دارای یک ابزار جهت مدیریت های ترافیک می باشد. برای دسترسی به این ابزار باید یک کنسول MMc را اجرا و همانند تصویرزیر این ابزارIP Security Monitor را انتخاب و Add کنید.

IPSEC Monitoring
IPSEC Monitoring

بعد از این کار باید این ابزار را اجرا تا تصویرزیر را مشاهده کنید.

از این کنسول برای رفع یک سری از مشکلات می توان استفاده نمود. همان طور که در شکل مشخص است این کنسول دارای دو بخش به نام ها Main Mode و Quick Modeمی باشد. این دو بخش در کتاب های تخصصی با نامه های فاز 1 و فاز 2 معرفی می شوند که در این بخش به معرفی این دو فاز خواهیم پرداخت.

توجه کنید که پروسه Negotiation در دو فاز بین Source و Destinationانجام خواهد گرفت. دقت کنید ذکر این مطالب به جهت طراحی شبکه یا Design بسیار مفید و کارآمد می باشد.

فاز 1 با نام IKE Negotiation Mode و یا IKE Main Mode که در داخل کنسول با نام دوم ارائه شده است و فاز 2  با همان نام کنسولی یعنی Quick Mode معرفی می شود.

در این بخش به زخ دادها و اتفاقاتی که در پروسه مذاکره صورت می گیرد به صورت ریز اشاره خواهد شد.

شرایطی را در نظر داشته باشید که کامپیوتر A و B  قصد برقراری ارتباط IPSEC را خواهند داشت.

در فاز 1 شرایط به شرح زیر می باشد:

 • کامپیوتر A یک Packet را برای کامپیوتر B ارسال می کند.
 • IPsec Driver که منظور همان کارت شبکه می باشد در کامپیوتر A ترافیک های Outbound که در تنظیمات IPSec Policy وجود داشت را چک و بررسی می کند تا این Packet که قرار است از کامپیوتر A قرار شود نیازی به Encrypt شدن دارد یا خیر. (شما با استفاده از Filter تعریف می کنید که از یک مبداً مشخص به یک مقصد مشخص بر روی یک پروتکل خاص و یک شماره پورت خاصی اطلاعات کدگذاری شود)
 • در این مرحله IPSec Driver یک پیغام به IKE ارسال می کند تا پروسه مذاکره یا Negotiateند را آغاز نماید.
 • کامپیوتر A چک می کند تنظیمات Policy را برای IKE Main Mode که شامل Authentication, Diffie-hellman, Encryption و Integrity را چک و آماده و برای کامپوتر B ارسال می کند.
 • کامپیوتر A یک پیام IKE را با استفاده از پروتکل UDP و با استفاده از پورت 500 ارسال می کند و از او می خواهد که از پروتکل UDP و پورت 500 استفاده کند.
 • کامپیوتر B اطلاعات IKE Main mode که از سمت کامپیوتر A ارسال شده است را دریافت می کند(منظور همان اطلاعات لازم برای شروع مذاکره) وSource IP و Destination IP بسته اطلاعاتی را برای تنظیم بر IKE Policy سمت خود چک می کند تا از فرستنده و گیرنده اطمینان حاصل کند. کامپیوتر B زمانی تنظیمات A را قبول می کند که با پالسی فعال بر آن سازگار باشد.
 • اگر کامپیوتر B پالسی های سمت خود را چک نمود و تنظیمات در هر دو طرف سازگار بود یک Secure Connection بین هر دو طرف برقرار شود.
 • هر دو کامپیوتر با یکدیگر در گفتگو شرکت نموده و اطلاعات مربوط به Authentication را با یکدیگر تبادل می کنند و در نهایت یک Master Key را برای هر دو طرف ایجاد می کنند و ارتباط Secure آنها برقرار می شود.

اما شرایط در فاز 2 متفاوت و به شرح زیر می باشد:

 • کامپیوتر A انجام می دهد یک IKE Negotiation Mode Policy را. به این معنی که به یک نحوی پالسی را انتخاب می کند و یک اطلاعات کاملی از آن پالسی را دریافت می کند به جهت مشاهده روش های برقراری ارتباط بین دو طرف.
 • کامپیوتر A برسی می کند مواردی از قبیل الگوریتم های Encryption و integrity و حتی فیلتری که قرار است برای ترافیک کامپیوتر B اعمال شود را چک می کند.
 • کامپیوتر B همانند کامپیوترB تنظیمات را با استفاده از گفتگو انجام شده بررسی می کند اگر تطبیقی وجود داشت با تنظیمات سمت مقابل که B است دو Security Association ایجاد می کند که با استفاده از یکی اطلاعات را کدگذاری می کند و با دیگری اطلاعات را از کد خارج می کند که یکی از این SA ها به صورت Inbound و دیگری از نوع Outbound می باشد و هر یک دارای یک شماره پورت مشخص می باشد که به این شماره SPI گفته می شود.
 • در این مرحله درایور IPSEC مربوط به کامپیوتر A از یک SA که نوع آن Outbound می باشد استفاده می کند و آن را نشانه می کند و نهایتاً Packet انتخابی را کدگذاری می کند.
 • در این مرحله IPSEC Driver اطلاعات Packet را به درایور کارت شبکه تحویل می دهد و کارت شبکه این اطلاعات را بر روی شبکه قرار می دهد و در آخرین مرحله درایور کارت شبکه کامپیوتر B اطلاعات Packet را از روی شبکه دریافت می کند.
 • در ادامه SPI Packet به دنبال SA مربوط به خود خواهد گشت. در این مرحله به دلیل اینکه ممکن است چنیدن Sa متفاوت وجود داشته باشد فقط یکی از SA ها مربوط به کلید Encryption می باشد. به این معنی که SA که در مبدا استفاده شده است باید در مقصد هم از همان SA برای از کد خارج نمودن اطلاعات استفاده کند که پیدا کردن این یکی بودن و نبودن SA ها از طرق SPI صورت می پذیرد.
 • IPSEC Driver مربوط به کامپیوتر B از SA Inbound برای بدست آوردن کلید مربوطه استفاده می کند تا اطلاعات Packet مربوطه را پردازش کند.
 • IPSEC Driver با استفاده از کلید یا الگوریتم Packet دریافتی را از کد خارج می کند و آنها را به لایه Application ارسال می کند.

معرفی ابزار Network Monitor

برای مانیتور نمودن کلاینت های موجود در شبکه و سرویس هاای مورد استفاده تا این بخش با چندین ابزار آشنا شده اید نمونه این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • Event Viewer

با استفاده از این ابزار می توانید برنامه ها و سوریس های موجود را تحت نظر داشته باشید به این صورت که در این ابزار در نسخه های سروری زمانی که اقدام به نصب یک Role خاصی می کنید در داخل کنسول و در بخش Server Role به راحتی می توانید با استفاده از قابلیت های کنسول Event Viewer اقدام به بررسی یک سری موارد در خصوص همان سرویس داشته باشید.

 • Reliability and Performance Monitor

با کاربرد این ابزار در کتاب پیاده سازی عملی ویندوز 7 آشنا شده اید. اما این ابزار به عنوان یکی از ابزارهای قوی و کارآمد در خصوص مانیتور نمودن مورد استفاده قرار می گیرد.

 • Network Monitor optional

اما ابزار دیگری که در حاضر به صورت پیش فرض بر روی نسخه 2008 و R2  وجود ندارد مختص به Network Monitor می باشد که به این گونه ابزارها در اصطلاح ابزارهای آنالیز شبکه و یا آنالیز پروتکل اشاره می شود.

شما می توانید این ابزار را با مراجعه به لینک زیر دانلود و نصب کنید.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=6537

بعد از نصب چنانچه ابزار Microsoft Network Monitor را اجرا کنید تصویرزیر را مشاهده می کنید.

با استفاده از این ابزار می توانید Packet هایی که بر روی این کامپیوتر ارسال و دریافت می شود را Capture کنید. البته امکان مشاهده ترافیک بسته هایی که ما بین کلاینت ها دیگر تبادل می شود هم وجود دارد.

توجه کنید از این ابزار در بحث رفع مشکلات شبکه و حتی مقاصد Hacking استفاده می شود با توجه به اینکه قابلت Capture نمودن بسته های اطلاعاتی وایرلس هم در این نسخه پشتیبانی می شود.یکی استفاده های این برنامه این می باشد که در زمان استفاده از برنامه های مختلف در سطح شبکه شما با مشاهده جزئیات پروتکل های آنها می توانید به شماره پورت آنها پی ببرید و برای تعریف یک سری Rule بر روی فایروال استفاده کنید.

یکی از سناریوهای کاربردی که در شبکه سازمان ها به عنوان دغدغه ای برای مدیران می باشد استفاده کاربران ار ابزارهای چت در حین ساعت های کاری می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید پروتکل یا شماره پورت برنامه مورد نظر را مشاهده و آن را بر روی فایروال مسدود کنید. اما شاید برنامه پورت ارتباطی خود را تغییر دهد. در این حالت نمی توانید به خاطر یک برنامه در سطح شبکه تمامی پورت ها را مسدود کنید از طرف دیگر شاید پورتی که این برنامه استفاده می کند با پورت برنامه های موجود در شبکه یکسان باشد.

برای این کار می توانید با استفاده از ابزار Network Monitor ترافیک نرم افزار مورد نظر را Capture و وارد Details مربوط به Packet شوید و بر مبنای مشخصات برنامه اطلاعات را مشاهده کنید و در فایروایل های نرم افزاری مایکروسافت که می تواند ISA و یا TMG باشد در فیلترینگ لایه Application وارد و بر اساس اطلاعات بدست آمده آنرا مسدود کنید و در این شرایط با توجه به اینکه در لایه Application آن را Deny نموده اید امکان استفاده از اینترنت برای آن مسدود می شود.

اما جهت استفاده از ابزار Network Monitor باید یک سری تنظیمات را در آن اعمال کنید.

معرفی تنظیمات Network Monitor

شما بعد از اینکه وارد کنسول شوید باید به جهت مشاهده ترافیک های ارسالی و دریافتی کارت شبکه مورد نظر را انتخاب کنید. برای کار در داخل کنسول مطابق تصویر به Start Page Tab مراجعه و در بخش Select Network کارت شبکه ای که می خواهید ترافیک آن را مشاهده کنید تیک بزنید.

در ادامه در صورتی که داخل همین کنسول در بخش Start Page گزینه Create a new capture Tab را انتخاب کنید یک Tab جدید همانند تصویرزیر ایجاد می شود.

همان طور که مشاهده می کنید یک Capture Tab نمایش داده می شود که آیکون آن یک چراغ راهنمایی می باشد که در حالت نرمال به رنگ قرمز می باشد و به این معنی است که در حالت غیر فعال می باشد. برای غعال کردن عمل Capture می توانید کلید F10 را انتخاب یا اینکه بر روی Capture Tab کلیک و گزینه Start را انتخاب کنید.

زمانی که شما start را انتخاب کنید تغییراتی  در بخش هایی از این کنسول نمایش داده می شود که در ادامه توضیح داده می شود. در داخل این کنسول زمانی که شما آن را فعال می کنید چنیدن بخش اصلی وجود دارد که در تصویرزیر به آنها اشاره شده است.

در این بخش Display Filter را مشاهده می کنید.  این بخش دارای سه جدول اصلی می باشد که شامل Frame Summary, Frame Details و Hex Details است. اطلاعاتی که می توانید مشاهده کنید شماره Packet و اینکه از چه مبدا به چه مقصدی و توسط چه شماره پورت و پروتکلی ارسال می شود. اما در صورتی که در بخش Frame Summary اقدام به انتخاب یکی از Pack ها کنید در بخش Frame Details اطلاعاتی با جزئیات بیشتر در خصوص همان Packet انتخاب شده نمایش می دهد و نهایتاً در جدول Hex Details این جزئیات به زبان Hex قابل مشاهده است.

اما در حالت معمول تمامی ترافیک های ارسالی و دریافتی را مشاهده می کنید. برای اینکه بتوانید یک ترافیک خاصی را Capture کنید باید از قابلیت Filtering استفاده کنید. برای این منظور همانند تصویرزیر بر روی Filter Tab مراجعه و مسیر مشخص شده را طی تا بتوانید یک ترافیک مشخصی را Load کنید.

در بخش Start Filters فقط یک ترافیک مشخصی را که انتخاب کنید در داخل کنسول همان ترافیک نمایش داده  می شود. به طور مثال زمانی که مشخص می کنید ترافیک IPv.4 Address نمایش داده شود در داخل کنسول تصویرزیر را مشاهده می کنید.

در بخش Display Filter مشخص می کنید که ترافیک IPv.4  مربوط به کدام کلاینت نمایش داده شود. IP Address مورد نظر را مشخص و گزینه Apply در این بخش را انتخاب می کنید. در این حالت فقط ترافیک های ارسالی و دریافتی کامپیوتر با IP Address مشخص شده نمایش داده می شود. مابقی تنظیمات موجود در این ابزار به سادگی قابل درک می باشد.


مقالات مرتبط

آشنایی با تنظیمات RRAS Server

معرفی مدرک Messaging Administrator Associate

آموزش شبکه در Goexam

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
دوره تخصصی MCSA 2016 | 70-742
53 قسمت
10 ساعت

دوره آموزشی MCSA 2016 | 70-742

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

دوره تخصصی Hyper-V 2016
6 قسمت
3 ساعت و 25 دقیقه

دوره آموزشی Hyper-V 2016

آموزش نصب و پیکربندی IIS

رایگان

15 دقیقه

آموزش نصب و پیکربندی IIS

دوره تخصصی Skype For Business 2015
14 قسمت
9 ساعت و 43 دقیقه

دوره آموزشی Skype For Business 2015|Skype 2015

معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا