معرفی سرویس NATپارت 1

معرفی سرویس NAT(قسمت اول)

معرفی سرویس NATپارت 1

معرفی سرویس NATپارت 1|معرفی Network Address  Translation)NAT)در ویندوز سرور|مدیریت کاربران در NAT Server|نحوه راه اندازی NAT Server|گارانتی آزمون بین المللی VUE


زمانی که می خواهید محل قرارگری یک کامپیوتر را معرفی کنید به این صورت مطرح می کنید که یک کلاینت در Network یا Subnet با مشخصات 192.168.0.0 یا 172.16.0.0  مواردی از این قبیل. هیچ گاه IP یک کلاینت برای معرفی محل قرار گیری آن ارائه نمی شود.با توجه به این تعاریف متوجه می شوید که در بستر اینترنت Network ها می باشند که یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.از طرف دیگر اشاره شد که به دلیل محدودیت IPv.4 مجبور به Subnet نمودن آن شده اند. از طرف دیگر با توجه به اینکه یک سری شبکه ها نیازی به برقراری با بستر اینترنت نداشتند یک رنج IP آدرس را به عنوان Private یا Invalid ارائه شد.

این IP ها در کلاس A,B وC  به ترتیب به شرح زیر می باشد:

  • کلاس A از 0.0.0 الی 10.255.255.255
  • کلاس B از 16.0.0 الی 172.31.255.255
  • کلاس C از 168.0.0 الی 192.168.255.255
  • کلاس APIPA از 254.0.0 الی 169.254.255.255

بعد از این تقسیم بندی برای اینکه این کلاس های IP بتوانند با بستر اینترنت ارتباطی را برقرار کنند تنها Solution موجود این بود که آدرس Private را به آدرس Public تغییر دهند.اما مشکل این است که اگر IP یک کامپیوتری که از نوع Private بود به Public تغییر داده می شد ارتباط این کامپیوتر با شبکه داخلی قطع می شود و به منابع شبکه دسترسی نداشت.برای اینکه یک کامپیوتر در شبکه داخلی بتواند با کامپیوترهای شبکه ارتباط داشته باشد و در کنار آن بتواند با بستر اینترنت هم در ارتباط باشد مجبور بودن که برای تمامی کلاینت های همان شبکه آدرس های Public  تنظیم کنند، در این شرایط همچنان مشکلاتی وجود داشت که به شرح زیر می باشد:

کاهش امنیت شبکه به این دلیل که تمامی کاربران به اینترنت دسرسی داشتند و امکان هک شدن کلاینت و یا آلوده شدن کلاینت ها به ویروس پابرجا بود.

مشکل اصلی پرداخت هزینه شرکت شما برای خرید Public IP آدرس بود.

به عنوان یکی از بزرگترین مشکلاتی که وجود داشت می توان به عدم تنظیم Policy بر روی آن اشاره کرد. به این معنی که نمی توانستید تنظیم کنید که یک کلاینت بتواند به اینترنت متصل شود و یک کلاینت نتواند.

جهت برطرف نمودن تمامی این مشکلات مایکروسافت سروری به نام NAT را Publish نمود. با استفاده از این سرور می توانید ارتباط یک شبکه از نوع Private با تعداد نامحدودی کلاینت را با کمک یکPublic IP Address با بستر اینترنت فراهم کنید.

مکانیزم عملکرد NAT همانند تصویرزیر است به این صورت می باشد که دارای یک جدولی همانندRouting  Table می باشد با این تفاوت که به آن NAT Table گفته می شود.

معرفی Network Address  Translation)NAT)
معرفی Network Address  Translation)NAT)

تمامی موارد که در شکل اشاره شد است به یک مفهوم یکسان می باشد که در هر کتابی از یکی از اصطلاحات فوق استفاده شده است.

نمونه سناریویی که برای پیاده سازی NAT استفاده شده است را می توانید در تصویرزیر مشاهده کنید.

NAT
NAT

اما به جهت درک بهتر یک سناریو ارائه می شود که به تصویرزیر دقت کنید.

سناریو NAT

اگر هر کامپیوتری بخواهد با یک Network دیگری ارتباط برقرار کند به پارامتری به نام Socket سوکت نیاز دارد. اصطلاح سوکت به مجموع IP Address و Port Number گفته می شود.

هر یک از دو اصطلاح فوق متشکل از دو بخش است که به شرح زیر می باشد:

Port Number شامل Source Port Number است و Destination Port Number وIP Address  به این شکل که شامل Source IP Address و Destination IP Address می باشد.  به این مورد توجه داشته باشید که اگر یک کامپیوتری بخواهد با بستر اینترنت و یک Host  ارتباط برقرار کند در این شرایطSource Port Number مختص به Host  همیشه کوچکتر از 1023 است و کلاینت همیشه از یک Port Number  بزرگتر از 1024 را استفاده می کند.با توجه به این موارد دریافتید که یک کلاینت برای برقرای ارتباط یک Port و IP Address را در اختیار دارد. Nat در سمت طرف اول خود به این شکل می نویسد 192.168.0.1:17500از طرف دیگر این کلاینت می خواهد با یک سروری با آدرس 65.10.0.1:80 ارتباط داشته باشد. با توجه به این پورت متوجه می شود که این سرور یک سایتی را میزبانی می کند که با پروتکل Http میزبانی می شود و این کلاینت می خواهد این وب سایت را مشاهده کند.

به این ترتیب در طرف دوم اطلاعات مختص به سرور Host  را یاداشت می کند.بسته ای که از طرف کلاینت به NAT     میرسد Source   و Destination آن به همانند تصویر زیر می باشد.

زمانی که IP Header بسته را باز می کنید در آن نوشته است که Source IP Address 192.168.0.1 وDestination IP Address 65.10.0.1 زمانی که این بسته به NAT Server ارسال می شود با توجه به اینکه باPrivate IP  آدرس خود نمی تواند به اینترنت متصل شود. در این شرایط NAT سرور IP Heard را Decapsulate می کند و در یک بسته جدید در لایه 3 آن را Encapsulate می کند. در این حالت تغییراتی که اعمال می شود به این شکل که Source IP Address 93.126.1.60 قرار می دهد و Destination IP Address 65.10.0.1:80 را قرار می دهد و بسته را Encapsulate می کند و با استفاده از کارت شبکه ای که Public IP Address بر روی آن تنظیم شده است Packet را ارسال می کند.

در این شرایط این بسته با توجه به اینکه Source و  Destinationآن یکی می باشد می تواند با اینترنت ارتباط برقرار کند و این بسته به اولین Router موجود در مسیر می رسد و با توجه به منطق Routing  که اشاره شده است مسیردهی می شود و نهایتاً به Host  مورد نظر داده می شود. در این حالت Host  جواب را برای NAT ارسال می کند به دلیل اینکه Host بسته را در لایه 3 باز می کند Source IP Address 93.126.1.60 یعنی همان NAT است و خود را موظف می داند که به همین Source جواب را بازگزداند در نهایتا جواب Respond می کند برای کارت شبکه NAT که Public IP آدرس بر روی آن تنظیم شده است.در این حالت اتفاقی که رخ می دهد به این شکل که کلاینت قصد اتصال به یک وب سایت در سروری با IP 65.10.0.1 را دارد و همزمان یک کلاینت دیگری می خواهد به همین وب سایت متصل شود. در این حالت Packet مربوط به کلاینت دوم به NAT سرور ارسال می شود و NAT آن را دریافت می کند و مراحلی که برای کلاینت اول صورت گرفت برای آن انجام می شود و Host مجدداً جواب را ارسال می کند. سوالی که در این بخش پیش می آید:

NAT از کجا متوجه می شود که کدام جواب برای کدام کلاینت می باشد؟

در جواب باید گفت از NAT Table خود به این صورت که درخواست اول برای IP 192.168.0.1 با پورت 17500 است به همان کلاینت و درخواست دوم هم بر اساس همانIP  کلاینت و شماره پورت مختص به همان کلاینت برای او ارسال می گردد.

در این بین دو مورد توجه کنید:

سروری که در نقش NAT قرار داده می شود توانایی این را دارد در نقش DHCP وDNS  سرور ایفای نقش کند. به این دلیل که NAT سرور توانایی Name Resolution را هم دارد.

پایان قسمت اول . ادامه آموزش را در قسمت دوم بخوانید.


مقالات مشابه

آموزش راه اندازی NAT در ویندوز سرور پارت 2

معرفی مدرک آزمون Designing and Implementing Microsoft DevOps Solutions

آموزش تخصصی شبکه در مجموعه گواگزم

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
UpgaredandMigration

رایگان

26 دقیقه

آموزش راه اندازی NLB بر روی IIS

دوره تخصصی VSphere 6.0
60 قسمت
30 ساعت

دوره آموزشی VSphere 6.0|VCP 6.0

دوره تخصصی Skype For Business 2015
14 قسمت
9 ساعت و 43 دقیقه

دوره آموزشی Skype For Business 2015|Skype 2015

دوره تخصصی MCSA 2016 | 70-740
20 قسمت
10 ساعت

دوره آموزشی MCSA 2016 | 70-740

معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا