آموزش نصب و پیکربندی RRAS در ویندوز سرور

آموزش نصب و پیکربندی RRAS در ویندوز سرور

در ویندور سرور  2003 قابلیت RRAS به صورت پیش فرض نصب است در حالی که در ویندوز 2008 و 2008 R2 این سرویس نصب نمی باشد و باید به شرح زیر اقدام به نصب آن کنید:

بعد از Logon نمودن به سیستم عامل سرور کنسول Server Manager را اجرا و وارد تنظیمات اضافه کردن Role ها شوید و گزینه Add Role را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

server manager
server manager

در این بخش باید Network Policy and Access Service Role را انتخاب وNext  را کلیک تا تصویر زیر نمایش داده شود.

NPS
NPS

در این بخش اطلاعاتی در خصوص NPS ارائه شده است. گزینه Next را کلیک تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در ادامه باید سه گزینه اول را انتخاب و مورد بحث ما سه گزینه فوق می باشد. دو Role آخر مختص به Authorization و Authentication می باشد که استفاده از این دو گزینه مستلزم وجود CA Server در بستر شبکه می باشد. گزینه Next را انتخاب تا تصویر نمایش داده شود.

در این بخش سرویس های مورد نیاز و تنظیماتی که اعمال کرده اید نمایش داده می شود. گزینه Install را انتخاب تا نصب شروع و نهایتاً تصویرزیر نمایش داده شود.

در این بخش مشاهده می کنید که نصب با موفقیت انجام گرفته و باید گزینه Close را کلیک کنید.

در ادامه دو کنسول را در دسترس خواهید داشت که یکی مختص به NSP است که در تصویر 1 مشاهده می کنید و دیگری Routing  and Remote Access می باشد که در تصویر 2 ارائه شده است.

NSP
NSP
Routing  and Remote Access
Routing  and Remote Access

در ادامه اول این کنسول را برای راه اندازی Routing مورد بررسی قرار خواهیم داد. زمانی که این سرویس را نصب می کنید این سرویس در حالت Disable می باشد و در کنسول علامت فلش قرمز رنگ به این معنی می باشد. برای اینکه بتوانید از این کنسول استفاده کنید باید بر روی نام سرور مطابق تصویر زیر راست کلیک کنید.

پیکربندی RRAS
پیکربندی RRAS

در ادامه گزینه اول Configure and Enable Routing  and Remote Access را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

در این Wizard بیان شده است که می توانید از این کنسول برای برقراری ارتباط بین شبکه های دیگر و یا برقراری ارتباط یک کلاینت با استفاده از قابلیت Remote به شبکه استفاده کنید. گزینه Next را کلیک تا تصویرزیر را مشاهده کنید.

از این کنسول جهت راه اندازی سرویس های متفاوتی که در شکل مشخص است استفاده می شود.برای اینکه بتوانید فقط قابلیت Routing راه اندازی کنید باید گزینه Custom Configuration را انتخاب و Next را کلیک تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در این بخش باید گزینه Lan Routing را انتخاب و Next را کلیک تا تصویرزیر نمایش داده شود.

اشاره شده است که سرویس مورد نظر را با موفقیت نصب کرده اید گزینه Finish را کلیک تا پیغام تصویرزیر را مشاهده کنید.

در این پیغام گفته است که Policy های که تا قبل از راه اندازی این سرویس اعمال نموده اید با پالسی Default این سرویس تداخل نداشته باشد. در ادامه گزینه ok را انتخاب تا پیغام Start the service مطابق تصویرزیر نمایش داده شود.

گزینه Start Service را انتخاب تا سرویس فعال شود و بتوانید از این کنسول استفاده و آنرا مدیریت کنید. بعد از فعال شدن سرویس کنسول را مطابق تصویرزیر در دسترس خواهید داشت.

در ادامه قبل از تنظیم دقت داشته باشید که کامپیوتری که قرار است به عنوان یک روتر ایفای نقش کند با توجه به بزرگی و کوچکی شبکه های موجود از یک کارت شبکه مناسب برخوردار باشد. کامپیوتری که برای این منظور استفاده می کنید حداقل باید دارای دوکارت شبکه باشد تا بتواند عمل Routing را به درستی انجام دهد.تنظیمات کارت های شبکه به این گونه باشد که یک کارت شبکه دارای IP Address شبکه ای باشد که سرویسRouting بر روی آن راه اندازی شده است و کارت شبکه دیگر باید IP Address از شبکه ایی که می خواهید ارتباط آن با شبکه اصلی برقرار باشد به خود اختصاص داده باشد. در ادامه باید در داخل کنسول گزینه General را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه در سمت راست کنسول اطلاعاتی همانند تصویرزیر را مشاهده می کنید.

تعریف Routing protocol

در ادامه باید مطابق تصویرزیر بر روی گزینه General راست کلیک و گزینه New Routing  Protocol را انتخاب کنید.

مسلماً زمانی که می خواهید RRAS در نقش روتر انجام وظیفه کند باید یک پروتکل Routing برای آن تعریف کنید. با انتخاب این گزینه تصویر را در دسترس خواهید داشت.

در شکل پروتکل های Routing را مشاهده می کنید تفاوتی که در سیستم عامل 2008 در مقایسه با 2003 وجود دارد این می باشد که در نسخه 2003 پروتکل OSPF را در اختیار داشتید که این پروتکل در 2008 حذف شده است. در ادامه باید پروتکل RIP را انتخاب کنید. بعد از انتخاب پروتکل RIP در داخل کنسول همانند تصویرزیر در دسترس قرار خواهد گرفت.

در ادامه باید برای RIP اقدام به معرفی Interface یا همان بال های روتر کنید. منظور از اصطلاح بال کارت های شبکه می باشد که وظیفه مسیر دهی کردن ترافیک های هر شبکه را بر عهده خواهند داشت. برای معرفی Interface باید همانند تصویر روی گزینه RIP راست کلیک و گزینه New Interface را انتخاب کنید.

 

با انتخاب این گزینه تصویرزیر را مشاهده می کنید.

در این بخش شما هر تعداد کارت شبکه بر روی این کامپیوتر نصب باشد نمایان می شود. باید کارت های شبکه ای که به عنوان بال های روتر می باشد را انتخاب کنید. همزمان با انتخاب هر یک از کارت های شبکه کنسول تصویرزیر را مشاهده می کنید.

گزینه ok را انتخاب کنید. در خصوص تنظیمات این بخش در ادامه اشاره خواهد شد. در ادامه مجدداً  کارت شبکه دوم را انتخاب تا نهایتاً هر دو کارت همانند تصویرزیر در کنسول قرار داده شود.

بعد از انتخاب در سمت راست کنسول همانند شکل فوق اضافه شود.

نکته:

بعد از راه اندازی RIP و معرفی بال های روتر باید بر روی RRAS سرور راست کلیک و همانند تصویرزیر گزینه Properties را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه مذکور تصویرزیر را مشاهده می کنید.

در این بخش باید اطمینان پیدا کنید که در تنظیمات IPv.4 با توجه به اینکه Routing را بر روی بستر IPv.4 راه اندازی نموده اید گزینه Local Area Network (Lan) Routing only فعال باشد. گزینه دیگری که در تنظیمات IPv.4 وجود دارد مربوط به گزینه Demand-Dial Routing می باشد که یک کانکشن کلاینتی است که می خواهد به صورت Remote به سرور متصل شود در مباحث آینده مطرح می گردد.

تا این بخش در صورتی که هر یک از کارت های شبکه به یک Network متصل باشد و نکته فوق را اعمال نموده باشید Routing راه اندازی می شود اما در ادامه با تنظیمات تخصصی تر آشنا خواهید شد.

مقالات مرتبط

آشنایی با تنظیمات RRAS Server

معرفی ابزار IPSEC Monitoring

آموزش شبکه در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
آموزش پیکربندی AD Integrated Zone در DNS

رایگان

1 ساعت و 23 دقیقه

آموزش پیکربندی AD Integrated Zone در DNS

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

AD RMS بخش سوم

رایگان

12 دقیقه

آموزش Publishing Web Server در ویندوز سرور

انواع Zone در DNS

رایگان

57 دقیقه

معرفی انواع Zone در DNS

UpgaredandMigration

رایگان

26 دقیقه

آموزش راه اندازی NLB بر روی IIS

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

رایگان

16 دقیقه

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا