ICS در ویندوز 10

ICS در ویندوز 10


امروزه استفاده از سرویس اینترنت در شبکه ­ها بسیار رواج پیدا کرده است و می­ توان گفت از سرویس‌های ضروری در شبکه محسوب می­ گردد، در شبکه­ های Workgroup ویژگی قرار داده شده است به نام   (Internet Connection Sharing (ICS که نیاز شما را برای خرید تجهیزات اینترنت برای هر کلاینت برطرف می­ نماید با استفاده از یک بستر اینترنت که برروی یک کلاینت در شبکه قرار دارد می ­توانید اینترنت را برای تمامی کلاینت‌ها به اشتراک گذارید و زمانی که این کلاینت به اینترنت متصل است دیگر کلاینت­ ها می­ توانند از این ویژگی استفاده کرده و با استفاده از آن به اینترنت متصل شوند. نمونه این موضوع را می­ توانید در شکل زیر  مشاهده نمایید.

ICS در ویندوز 10
ICS در ویندوز 10

اما کلاینتی که قرار است اینترنت را برای دیگر کلاینت ­ها به اشتراک گذارد می­ بایست توسط یکی از اتصالات مربوط به Dial-Up Modem و یا ADSL Modem دارای ارتباط با شبکه جهانی اینترنت باشد، در هر حالت کامپیوترهای کلاینت برای اتصال به اینترنت نیاز به ارتباط با کلاینتی که اینترنت را اشتراک می گذارد خواهند داشت.

برای راه‌اندازی این قابلیت در شبکه برروی کامپیوتری که قرار است اینترنت را به اشتراک گذاشته شود می ­بایست دو Connection وجود داشته باشد که یکی از Connectionها وظیفه اتصال کامپیوتر با شبکه LAN را بر عهده خواهد داشت و از Connection دیگر برای اتصال به اینترنت استفاده می­ گردد در تصویر زیر نمونه ­ایی از این دو Connection مشخص شده است.

شکل 6-1
Network Connections

در این تصویر Connection که کامپیوتر را به اینترنت متصل کرده است می­ تواند از نوع Broad Band باشد، ولی تفاوتی در اصل پیاده ­سازی نخواهد داشت، برای راه‌اندازی این قابلیت برروی Connection اینترنت راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

ICS در ویندوز 10
ICS در ویندوز 10

با انتخاب این گزینه وارد تنظیمات Connection انتخاب شده می­ شوید برای انجام تنظیمات می‌بایست وارد Sharing Tab شده تا تنظیمات را اعمال نمایید.

شکل 6-3
Ethernet properties

در این بخش می­ بایست  گزینه Allow Other Network Users to Connect Through This Computers Internet Connection را فعال نمایید  اینترنت به ­وسیله آن Share می گردد.

نکته ­ای که در این بخش وجود دارد در بخش تنظیمات TCP/IP مربوط به Local Area Connection می ­باشد بعد از فعال ­شدن قابلیت ICS به صورت اتوماتیک آدرس 192.168.37.1  به کارت شبکه کامپیوتر ICS تخصیص داده می­ شود سایر تنظیمات کلاینت­های موجود در شبکه نیز می ­بایست در حالت دریافت اتوماتیک IP Address باشد تا به صورت اتوماتیک از محدوده192.168.37x به آنها IP Address اختصاص داده شود.

در صورتی که قصد دارید به صورت دستی (Static) به کلاینت ­ها IP Address تخصیص دهید این IP Address می ­بایست از محدوده   192.168.37x به جز آدرس 192.168.37.1 که مربوط به خود کامپیوتر ICS است باشد و در بخش Default Gateway و  DNS Serverنیز می­ بایست IP Address 192.168.37.1 که مربوط به کلاینتی است که سرویس ICS در آن فعال شده است را وارد نمایید. تنظیمات فوق در تصویر زیر نمایش داده شده است.

شکل 6-5
ics setting

در این شرایط کامپیوتری که قابلیت  ICSدر آن فعال شده است در شبکه چند نقش را ایفا می­ نماید:

  1. در نقش Internet Sharing عمل می­کند.
  2. در نقش یک DHCP Allocator ساده عمل می­ نماید، در شرایطی این نقش را ایفا می­کند که تنظیمات TCP/IP سایر کلاینت­ها در حالت اتوماتیک قرار داده شده باشد.
  3. در نقش یک DNS ساده یا DNS Proxy نیز عمل می­ نماید، در واقع به عنوان یک واسطه DNS انجام وظیفه م ی­نماید، همان­طور که گفته شد DNS وظیفه تبدیل Name به IP Address را عهده­ دار می ­باشد در این حالت زمانی که یکی از کلاینت ­ها آدرسی را برای بازکردن یک Page در اینترنت درخواست می ­نماید به عنوان مثال: yahoo.com در این حالت این درخواست به ICS ارسال شده و سپس ICS این درخواست را به DNS موجود در Internet ارسال کرده و IP Address را دریافت می­ نماید و در ادامه آدرس دریافت شده را به کلاینی که این درخواست را ارسال کرده است منتقل می ­نماید و کلاینت توسط، IP Address دریافت کرده به صفحه اینترنتی موردنظر متصل می­گردد.
  4. در نقش یک Router ساده نیز انجام وظیفه می­ نماید، به این علت که دارای دو Connection است که یک Connection آن به شبکه اینترنت متصل است و Connection دیگر آن به شبکه داخلی (LAN) متصل شده است و وظیفه مسیردهی ترافیک از شبکه داخلی به اینترنت را انجام می­دهد.

تمامی این 4 نقش گفته شده در پشت صحنه انجام می­ شود و نیازی به تنظیمات خاصی در این خصوص نمی­ باشد، با فعال ­شدن ویژگی ICS دو گزینه دیگر نیز فعال می ­شود که در شکل 6-6 مشخص شده است.

  • Allow Other Network Users to Control….

زمانی که در ICS سرویس اینترنت Share می ­شود در کلاینت ­های دیگر هم یک Shortcut Connection از اینترنت برروی سیستم آنها قرار داده می ­شود با فعال ­نمودن این گزینه، کلاینت ­ها این مجوز را خواهند داشت که بتوانند برروی این Connection مدیریت داشته باشند.

به ­طور مثال: کلاینت­ های شبکه می­توانند این Connection را Disable نمایند و یا موارد دیگر، پیشنهاد می­شود این گزینه غیرفعال باشد.

  • setting

در این بخش میتوانید ip  سرور هایی که در شبکه دارید را وارد کنید که در محیط خارج شبکه می خواهید  ping  شود .

( این بخش به صورت کامل در آموزش ویندوز سرور گفته می شود )

مشاهده آزمون های بین المللی شبکه در گواگزم

آشنایی با Network Bridge

در واقع Bridge یک Device می­ باشد که در لایه دوم OSI کار می ­کند همان لایه ­ای است که سویچ نیز در آن قرار دارد این قطعه منطق کارکردی مشابه به سویچ دارد، و هدف استفاده از آن اتصال دو شبکه (Network) است که دارای معماری ­های متفاوتی هستند از این Device امروزه دیگر استفاده نمی ­شود، اما در سیستم‌عامل مایکروسافت این ویژگی در اختیار کاربران قرار داده شده است تا از ویژگی Bridge به صورت نرم ­افزاری استفاده نمایند. از این ویژگی در سناریوهای خاص مانند سناریو زیر می­ توانید استفاده نمایید.

سناریو پیاده­سازی Bridge

زمانی که قصد اتصال سه کلاینت به یکدیگر را دارید مسلماً نیاز به استفاده از سویچ خواهید داشت، ولی ممکن است خرید یک سویچ هزینه زیادی داشته باشد برای این منظور می ­توانید با استفاده از قابلیت Bridge و به جای پرداخت هزینه زیاد برای خرید یک سویچ هزینه کمتری برای خرید یک کارت شبکه پرداخت نمایید که بسیار منطقی ­تر به نظر می ­رسد به این ترتیب که برروی یکی از کلاینت­ ها که مثلآ، در اینجا Pc-2 نام دارد دو کارت شبکه قرار داده و هریک از دو کلاینت Pc-1 و Pc-3 را به یکی از دو کارت شبکه متصل نمایید این کار می­ بایست توسط کابل کراس انجام گیرد، در این حالت در کلاینت Pc-2 دارای دو Connection می­ باشید که یکی به Pc-3 و دیگری به Pc-1 متصل است که در تصویر مشخص شده است.

شکل 6-7
Network Connections

برای این که بتوانید بین این سه کلاینت یک ارتباطی را برقرار نمایید مطابق تصویر باید هر دو Connection شبکه را انتخاب کنید و برروی آنها راست کلیک کرده و گزینه Bridge Connection را انتخاب نمایید

شکل 6-7
Bridge Connection

با انجام این عمل سیستم‌عامل شروع به ساخت یک Bridge Connection می ­نماید و در نهایت این ارتباط توسط کلاینت Pc-2 و ویژگی نرم­ افزاری Bridge برقرار می­ گردد که در تصویر مشخص شده است.

ICS در ویندوز 10
ICS در ویندوز 10

مقالات مرتبط

قابلیت های شبکه در ویندوز 10

معرفی مدرک Technology Literacy for Educators

فروش لایسنس اورجینال سیمنتک در Goexam

برچسب ها: ICS در ویندوز 10

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
آموزش نصب و پیکربندی IIS

رایگان

15 دقیقه

آموزش نصب و پیکربندی IIS

UpgaredandMigration

رایگان

26 دقیقه

آموزش راه اندازی NLB بر روی IIS

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

رایگان

28 دقیقه

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

رایگان

16 دقیقه

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

آموزش راه اندازی FTP سایت بر روی IIS

رایگان

40 دقیقه

آموزش راه اندازی FTP سایت بر روی IIS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا