پیکربندی تنظیمات DNS client

آموزش راه اندازی DNS Server در ویندوز سرور

پیکربندی تنظیمات DNS client

همان طور که پیش تر گفته شد سرویس DNS همانند یک سری دیگر از سرویس های مایکروسافتی دارای دو نوع تنظیم می باشد که یک طرف تنظیمات در بخش کلاینت و بخش دیگر بر روی سرور تنظیم می شود. در ادامه این مبحث با تنظیمات کلاینتی این سرویس آشنا خواهید شد. برای اینکه بتوانید تنظیمات مربوط به کلاینت های DNS را اعمال کنید باید بر روی سیستم عامل کلاینت Login و به تنظیمات Properties کارت شبکه همانند تصویرزیر مراجعه کنید.

پیکربندی تنظیمات DNS client
پیکربندی تنظیمات DNS client

با انتخاب گزینه Properties تصویر زیر نمایش داده می شود.

تنظیمات DNS client
تنظیمات DNS client

در این بخش باید وارد تنظیمات مربوط به Internet Protocol version 4 یاInternet Protocol Version 6 بسته به نوع آدرس دهی در شبکه خود شوید. در ادامه به دلیل اینکه IPv.6 عمومیت ندارد از IPv.4 استفاده و آموزش داده می شود. برای این منظور این گزینه را انتخاب تا تصویر زیرنمایش داده شود.

Internet Protocol version 4
Internet Protocol version 4

در این بخش علاوه بر تنظیمات IP Address شبکه باید اطلاعات DNS  را اعمال کنید در واقع باید در این بخش مشخص کرد که عمل Name Resolution برای چه DNS  سرورهایی از جانب کلاینت ارسال شود تا عمل فوق انجام شود. همان طور که قبلاً اشاره شد در شبکه های Domain تنها راه برای تبدیلName  بهIP  آدرس استفاده از سرویس DNS می باشد. با توجه به تعریف فوق برای اولین قدم برای اینکه یک کلاینت Join شده به Domain بتواند ابزار IE را اجرا کند و یک آدرس صفحه اینترنتی را وارد کند و آن را مشاهده کند یا اینکه بجای آن یک آدرس Local را وارد و به کامپیوتر Local موجود در ساختار Domain متصل شود. اولین کار این می باشد که در تنظیمات کارت شبکه کلاینتIP  آدرس مربوط به سرورDNS  را تعریف کنید.

در حالت عادی همان طور که در شکل مشاهده می کنید می توان دو DNS  سرور را تعریف کرد که کاربرد آنها به شرح زیر می باشد:

Preferred DNS Server که به عنوان سرورDNS  اول تنظیم می شود و Alternate DNS Server که به عنوان دومین سرورDNS  قابل تعریف برای کلاینت می باشد.

زمانی که کلاینت نیاز به انجام Name Resolution دارد درخواست خود را به سرورDNS  اول که تعیین شده است ارسال می کند در صورتی که جوابی را از این سرورDNS  دریافت نکند درخواست خود را برایAlternate DNS Server ارسال می کند.

در شکل مشاهده می شود گزینه ای به نام Advanced وجود دارد که در صورت انتخاب تصویر زیر نمایان می شود.

DNS Tab
DNS Tab

در این بخش یک DNS Tab دیگری وجود دارد که این امکان را فراهم می کند تا DNS Server های سوم، چهارم، پنجم و …. را مشخص تا در صورتی که از Preferred DNS Server وAlternate DNS Server  جوابی را دریافت نکرد از DNS Server هایی که در این Tab تعریف می کنید استفاده شود. الویت استفاده از این DNS ها از بالا به پایین می باشد.

چنانچه می خواهید DNS Server هایی به غیر از DNS های راه اندازی شده در دامین را برای کلاینت تعریف کنید بهتر است از نزدیک ترین Root DNS ها استفاده شود. برای پی بردن به این امر باید از دستورTracert DNS IP Address نزدیک ترین DNS را با توجه به Switch ها و روترهای موجود در مسیر انتخاب کنید.

برای اضافه کردن IP  آدرس یک DNS سرور باید از گزینه Add استفاده و با استفاده از گزینه Edit می توان این IP آدرس را اصلاح و توسط گزینه Remove می توانید یکIP  آدرس را حذف کنید. حتی امکان تغییر الویت DNS Server ها توسط فلش های سبز رنگ موجود در این بخش فراهم شده است.

نکته:

در حین نصب سیستم عامل ویندوز بخشی وجود دارد که می خواهد برای کامپیوتر یک اسمی را به عنوان Computer Name معرفی نمایید. در صورتی که این کار را انجام ندهید به صورت اتوماتیک یک Computer Name اختصاص داده می شود.

برای مشاهده  این نام می توانید از دستور Sysdm.cpl همانند تصویر زیر استفاده نمایید.

sysdm.cpl
sysdm.cpl

با اجرای این دستور به صورت متسقیم پنجره System Properties و Computer Name Tab همانند تصویرزیر نمایش داده می شود.

system properties
system properties

در این بخش در صورتی که گزینه Change موجود را انتخاب کنید تا پنجرهComputer Name/Domain change نمایش داده شود، در این پنجره باید گزینه More را انتخاب تا نهایتاً تصویرزیر نمایش داده شود. البته وارد شدن به تنظیمات این بخش توسط مجوز Administrator امکان پذیر می باشد.

Dns suffix
Dns suffix

این بخش مربوط بهPrimary DNS suffix  می باشد. کامپیوترهای شبکه Workgroup برای انجام Name Resolution از NetBIOS وWins  سرور استفاده می کنند ولی اشاره ای در خصوص استفاده ازDNS  سرور برای این کار در Workgroup نشده است. اما در این بخش با این روند آشنا خواهید شد.


مقالات مرتبط

آموزش ایجاد Scope درDHCP Server

معرفی مدرک Security, Compliance, and Identity Fundamentals

فروش لایسنس اورجینال  سیمنتک در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
UpgaredandMigration

رایگان

26 دقیقه

آموزش راه اندازی NLB بر روی IIS

آموزش نصب و پیکربندی IIS

رایگان

15 دقیقه

آموزش نصب و پیکربندی IIS

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

رایگان

1 ساعت

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

رایگان

16 دقیقه

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

AD RMS بخش سوم

رایگان

12 دقیقه

آموزش Publishing Web Server در ویندوز سرور

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا