پول دیجیتال چیست

bb

پول دیجیتال چیست

ارز دیجیتال ,پول مجازی چیست؟ ,ارز دیجیتال چیست؟ ,ارز دیجیتالی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ,تعریف پول مجازی چیست و آیا چنین اصطلاحی درست است؟ ,ارز دیجیتال و «بیت‌کوین» چیست و چه تأثیری بر اقتصاد کشورها دارد ,”پول الکترونیکی” یا دیجیتال چیست؟

پول دیجیتال چیست؟

بخش های بعدی مقاله جاری از لینک های زیر در دسترس می باشند
لینک قسمت اول 
لینک قسمت دوم 
لینک قسمت پایانی

قسمت اول:

داراییهای رمزنگاری شده داراییهای دیجیتالی هستند که در دفاترکل معین ثبت شده اند. نام خود را از مکانیسم های امنیتی پنهانی برگرفته اند که در دفاتر معین عمومی هستند. داراییهای رمزنگاری شده در سال 2017 شیوع پیدا کرد. پول های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم، نمونه های اولیه و شناخته شده داراییهای دیجیتالی هستند که با افزایش آگاهی مردم دچار نوسان شدید شدند, در بسیاری از موارد توجه بازار مالی به این پدیده جلب شد. اما این فضا رشد و تکامل یافت و نوع جدیدی از داراییها بوجود امدند که توکن نامیده شدند.

پول دیجیتال
پول دیجیتال

بیت کوین

بیت کوین اولین پول دیجیتال  بود که در بحران مالی جهانی توسط یک جامعه ازادیخواه بسیار بی اعتماد به دولت و مقامات مرکزی, رشد یافت. همه ی افراد در زنجیره ی بیت کوین می توانند دفتری که مالکیت بیت کوین ثبت و معامله انجام می شود را ببینند. حریم تنها از طریق مجعولیت بدست می آید , یعنی نبود ارتباط بین آدرس بیت کوین و شخص قانونی قابل شناسایی.

همه ی افرادی که توانایی کافی محاسبات را دارند می توانند با استفاده از کامپیوتر معادلات پنهان پیچیده را حل کرده و معامله را تایید کنند. در اجرای قوانین و حفظ “منابع طلایی” معاملات نیازی به اعتماد دوطرفه یا مقامات مرکزی (مانند بانک) نخواهد بود. هر کامپیوتری به سوابق کامل هر معامله دسترسی دارد. در هر زمان از انتقال بیت کوین, این سوابق برای تثبیت دسترسی موجودی ها استفاده می شوند. خطر کلاهبرداری یا دستکاری شرکت کنندگان معامله در خود زنجیره هم وجود نخواهد داشت.

بیت کوین بعنوان یک سیستم پولی و پرداختی طراحی شده است, اما لازم به ذکر است که در دفاتر نیمه متمرکز تر به شکل مقادیر زنجیره ای برای تشویق اعتبار معاملات ارائه می شود. در زنجیره ی بیت کوین , این مشوق ها نتنها شکل هزینه ی معامله را دارد , بلکه هرزمانی که بیت کوین جدیدی استخراج می شود استخراجگر ان مبلغ از پیش تعیین شده ای از بیت کوین دریافت می کند. با استخراج اخرین بیت کوین سیستم به یک مشوق براساس هزینه معاملات تبدیل خواهد شد که بخش جذاب بیت کوین برای جامعه ی آزادیخواه رمزنگاری را شکل می دهد.

اتر

اتریوم (اتر) در جولای سال 2015 توسط یک گروه فروشنده بوجود امد  که مشابه برخی پیشنهادات اولیه کوین (ICOs) است. این یک پلتفرم نامتمرکز مشابه سیستمهای عملیاتی است که در اسمارت فون ها یافت شده اند. همه ی افراد می توانند برای انجام کارهای مختلف در بالای پلتفرم اپلیکیشن بسازند. این فرایند اتریوم را از بیت کوین متمایز می سازد. بیت کوین خصوصا محدود به منطقی ساده بعنوان سیستم نقد الکترونیکی همتا طراحی شده بود. اتریوم از کد برنامه ریزی برای هرنوع اپلیکیشن نامتمرکز حمایت می کند. و توانایی ان گسترده تر است. پلتفرم قراردادهای هوشمندانه را به اجرا در می اورد – پروتکل های کامپیوتری که از طریق کد معاملات را مذاکره یا اجرا می کند.

اتر مانند هر زنجیره ی عمومی دیگر, نیازمند شکلی زنجیره ای برای انگیزش اعتبار معامله است, یا به عبارتی دیگر به ماشین هایی که عملیات ساخت و نگهداری دفترکل را انجام می دهند پرداخت می کند. این پرداختی به شکل پول دیجیتالی بنام اتریوم است.

اتریوم با استفاده از یک سیستم اثبات کار مانند بیت کوین کار می کند. در اینده ای نزدیک, به الگوریتم جدید اثبات خطر بنام کاسپر منتقل می شود.

 

توکن

توکن بعنوان چتری برای بسیاری از داراییهای رمزنگاری شده استفاده می شود. برخلاف پول دیجیتال که بصورت هدف کلی مبادلات در اپلیکیشن ها طراحی شده است, توکن ها برای پشتیبانی مصارف جزئی تر تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده طراحی شدند.

توکن، نماینده یک دارایی تایید شده و دارای ارزش مانند ارز، حواله، آیتم‌های بازی‌های کامپیوتری و… است. توکن در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، به ارزی گفته می‌شود که معمولا بر پایه یک بلاک‌چین دیگر ساخته شده است.مثلا توکن ترون، یک ارز دیجیتال مستقل است که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده است.

پول دیجیتال و سیستم پولی

بوجود امدن پول دیجیتال با توسعه فن آوری های دیجیتال هوشمند، چالش انحصاری پول رسمی تحت کنترل بانک مرکزی است که به طور فزاینده ای به عنوان ارزهای واقعی شناخته شده و می تواند به عنوان وسیله ی تبادل استفاده شود.

درک توانایی پول دیجیتال برای جایگزینی ارزهای کنونی، نیازمند بررسی معیارهای پول نقد است. جذابیت یک ارز بر اساس دو ویژگی است: اول، ثبات آن – دانستن اینکه ارزش آن از لحاظ آنچه که می تواند خرید کند به طور کلی ثابت است (چه کالایی خاص مانند طلا و یا سبد کالا و خدمات موجود در مصرف کننده شاخص قیمت)- و دوم، بعنوان یک شبکه ی گسترده, چقدر پذیرفته شده است. تحقیقات نشان می دهد که حجم معاملات انجام شده با استفاده از پول دیجیتال هنوز نسبت به آنهایی که با استفاده از ارزهای رسمی انجام می شود ناچیز است. این بدان معنی است که پول دیجیتال  جایگزین متقاعدکننده ی ارزهای رسمی نیستند.  با این وجود پول دیجیتال ویژگیهای جالبی دارد که دیگر پول ها ندارند. ماهیتا جهانی هستند و برای کاربران ان به آسانی قابل دسترسی هستند. دلار و یورو هم واحدهای پولی جهانی هستند اما براحتی دردسترس نیستند. همچنین پروتکل پول دیجیتال توسط الگوریتمی از پیش تعیین شده انجام می شود که باعث می شود مدیریت ان کاملا اختیاری باشد. این مساله که چگونه الگوریتم در معامله های پیچیده و در جهانی نامطمئن تصمیم میگیرند نقصی است که باید بادقت بررسی شود.  پول یک قرارداد اجتماعی است که زمانیکه دو خواسته منطبق نباشند, معامله را اسان می کند. پول بعنوان یک واحد حساب،  معیار مشترکی از ارزش کالاها و خدمات معامله شده در اقتصاد است؛ همچنین وسیله ی مبادله و قابل قبول برای پرداخت کالا و خدمات و برای بازپرداخت بدهی ها؛ در نهایت ارزشی برای ذخیره ثروت در انتقال قدرت خرید از حال حاضر به آینده است.برای انجام این وظایف، پول می تواند اشکال مختلف داشته باشد  از جمله کالاهای غیر قابل فسخ و داراییهای مالی و غیرمالی . داراییها و کالاهای مختلف  بعنوان پول استفاده  میشده و وجود داشته است, اما برخی ازین معاملات بخوبی انجام میشده درحالیکه برخی دیگر بی ثباتی پولی داشته است.
ادامه مقاله در قسمت دوم


مقالات مرتبط

قابلیت های شبکه در ویندوز 10

معرفی مدرک Security, Compliance, and Identity Fundamentals

پول دیجیتال چیست (قسمت دوم)

فروش لایسنس اورجینال ویندوز سرور 2019 در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
دوره تخصصی MCSA 2016 | 70-741
40 قسمت
20 ساعت

دوره آموزشی MCSA 2016 | 70-741

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

دوره تخصصی Hyper-V 2016
6 قسمت
3 ساعت و 25 دقیقه

دوره آموزشی Hyper-V 2016

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

AD RMS بخش سوم

رایگان

12 دقیقه

آموزش Publishing Web Server در ویندوز سرور

دوره تخصصی Skype For Business 2015
14 قسمت
9 ساعت و 43 دقیقه

دوره آموزشی Skype For Business 2015|Skype 2015

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا