پول دیجیتال چیست(قسمت سوم)

bb

پول دیجیتال چیست

پول دیجیتال چیست,ارز دیجیتال ,پول مجازی چیست؟ ,ارز دیجیتال چیست؟ ,ارز دیجیتالی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ,تعریف پول مجازی چیست و آیا چنین اصطلاحی درست است؟

بخش های بعدی مقاله جاری از لینک های زیر در دسترس می باشند
لینک قسمت اول 
لینک قسمت دوم 
لینک قسمت پایانی

قسمت پایانی مقاله پول دیجیتال چیست؟

شکل 1. ویژگیهای پول های دیجیتال اصلی

منبع: جزیئات داده ها در https://bitinfocharts.com/ در تاریخ 31 دسامبر 2014

 

نوسانات زیاد پول دیجیتال عاملی است که احتمالا مانع اعتماد به استفاده از این روش پرداختی است، به ویژه در مدت کم و زیاد. در گزارش بانک مرکزی اروپا در مورد پول دیجیتال , طرحهای انرا بعنوان راه چاره ی پولهای رایج می داند. بویژه به بیت کوین اشاره دارد, که نمونه ی بی نقصی از پول امروزه است. با این وجود خطر ناشی از توسعه پولهای مجازی مشکل بزرگی است. تاثیر این پدیده جدید بر ثبات قیمت ها به دلیل عدم تاثیر مستقیم  آن بر عرضه پولی محدود است. همچنین در رابطه با تاثیر پول دیجیتال بر ثبات سیستم های پرداخت و مالی است که می تواند کوچک در نظر گرفته شود. دلیل اصلی این امر این واقعیت است که ارتباطات قوی بین دنیای مجازی با اقتصاد واقعی وجود ندارد. هنوز، در شرایط سخت ممکن است این اتفاق بیافتد که پول دیجیتال  “پول واقعی” را از چرخه خارج کند. اگر پول دیجیتال جایگزین پول نقد و غیر نقدی شود، ترازنامه بانک مرکزی کاهش مییابد، که به نوبه خود بر توانایی آن در اجرای سیاست پولی تأثیر میگذارد.

 

با این حال، در وهله اول، از نقطه نظر کاربران  پول دیجیتال خطرات زیادی را ایجاد می کند. آنها ناپایدار هستند, سیستم های پرداختی که در دنیای مجازی عمل می کنند در معرض تحریف هستند و عدم اطمینان به شرایط  قانونی آنها ممکن است پیامدهای غیر قابل پیش بینی دیگری داشته باشد.

توسعه پدیده پول دیجیتال  مرحله بعدی توسعه پول در نظر گرفته می شود. با این حال، مقدمه گستره ی پول دیجیتال مستلزم یک رویکرد کاملا جدید نسبت به مفهوم پول و عملکرد فعلی آن می باشد، به ویژه آنهایی که مربوط به چرخه رسمی آن است. انتشار این امر موجب خطر ثبات سیستم قیمت، سیستم پرداخت یا از دست دادن اعتبار بانک مرکزی شود. به این معنا که این پول نمیتواند شکلی از جمع سرمایه را تشکیل دهد چون خطر نوسانات  کنترل نشده نرخ ارز بسیار بالا است.

 

از ملاحظات فوق می توان نتیجه گرفت که پول دیجیتال که بیت کوین نمونه ای خاص  از رایج ترین نوع ان است, پاسخی برای فرار از ریسکهای مختلف در چرخه پولی نیست.  نرخ ارز بی ثبات و خطر قانونی مربوط به استفاده از پول جدید ارز به راحتی قابل اجتناب نمی باشد. از سوی دیگر، این واقعیت باقی می ماند که ماهیت نوآورانه روشی که پول دیجیتال ایجاد می شود و همچنین ایده برای حذف کنترل چرخه آنها توسط دولت نیازمند پشتیبانی است، که باید نه تنها به عنوان یک پدیده اجتماعی بلکه به عنوان یک فرآیندی دیده شود که اگر گسترده شود، ممکن است عواقب اقتصادی قابل توجهی دارد.

 

اعتماد عمومی تعیین می کند که بر خلاف سایر پولهای تاریخی, آیا انتشار پول دیجیتال با تبدیل شدن به رقبای بالقوه برای پول ادامه خواهد داشت یا نه. برای تقویت این اعتماد ، تغییرات قانونی تنظیم کننده چارچوب کلی نیاز است که تحت آن پول دیجیتال استفاده می شود. این شرط لازم پول دیجیتال  است تا بتواند چرخه غیررسمی فعلی را ترک کند.

 

مقدمه ای بر حسابداری پول دیجیتال

بلاک چین و کاربردهای آن

بلاک چین یک نوع سامانه ی دفتر کل توزیع شده بسیار امن است که در یک شبکه ی خصوصی یا عمومی در

دسترس است. در این ساختار هر ایستگاه کاری )سرور، رایانه ی شخصی، لپ تاپ، دستگا ههای متصل به شبکه( نسخه ی کامل و بروز شده ای از کل پایگاه داده را در خود نگهداری میکند.  هر داد ه ی جدیدی که میخواهد به این شبکه وارد شود از یک ساز و کار کسب اجماع نظرات مشارک کنندگان در شبکه و بر اساس یک مهر زمانی

استفاده م یکند، تا به عنوان یک رویداد جدید در دفتر کل ثبت شود. هر داده به دلیل پیشگیری از تحریف یا

جعل باید بر اساس یک الگوی از پیش تعیین شده در پایان یک زنجیره قرار گیرد؛ و علاوه بر داد ه های اصلی

خود، امضای دیجیتالی بلوک قبلی خود را نیز ذخیره کند.  به این امضای دیجیتالی بلوک قبلی، کدِ “هَش”  بلوک قبل نیز گفته میشود. در واقع، بلاک چین نام خود را از همین بلو کهای به هم متصل و در امتداد هم گرفته است. به طور خلاصه، بلاک چین را می توان یک پایگاه داده دانست که براساس فناوری دفاتر کل توزیع شده مستقر شده است.

نکته ی مهم درباره ی بلاک چین  این است که بلاک چین یک فناوری است که میتوان بر مبنای آن پلتفرمهای مختلفی را ساماندهی و راه اندازی کرد.  هر پلتفرم با توجه به کاربرد و جایگاه مشخص خود ساز و کارهای اختصاصی دارد.  هر پلتفرم، پول دیجیتال ویژ ه ی خود را دارد که امکان انتقال ثروت در بلاک چین اختصاصی خود را فراهم می سازد.  پولهای دیجیتال  همچون بیت کوین، اتر کوین، لایت کوین، پر کوین و غیره، هر کدام در  بلاک چینی اختصاصی خود فعالیت می کنند و از الگوریتم های رمزنگاری متفاوتی بهره می برند.  این تفاوت

بلاک چین ها یکی از چالش هایی است که بعضاً منجر به افزایش هزینه ی بهر ه برداری کامل و جامع فناوری بلاک چین شده است. در ادامه، برخی از کاربردهای بلاک چین در حوز هی کسب و کار و علوم مالی ارائه شده است.

 

جایگاه بلاک چین در کسب و کار امروزی

هر کجا داده ای سلسله مراتبی وجود داشته باشد و اعتماد و امنیت مد نظر باشد بلاک چین می تواند نقش آفرین باشد. برای مثال، شرکت فکتوم، در حوز ه ی بررسی مالکیت دارایی های فیزیکی و معنوی، سامانه ای را ابداع کرده است که با ثبت اطلاعات مالکیت دارایی های فیزیکی مثل زمین و ساختمان، امنیت بالایی را برای اطمینان از مالکیت دارایی برای افراد به ارمغان آورده است . افراد مختلف با استفاده از پول دیجیتال  موجود در این بلاک چین )به نام فکتوید ( می توانند اقدام به خرید و فروش دارایی خود کنند.

 

 

بلاک چین و حسابداری

دیلیوت   2016 سطح به کارگیری فناوری اطلاعات در سامانه های اطلاعاتی حسابداری را در مقایسه با دیگر صنایع بسیار کودکانه و عقب مانده می داند، و یکی از اصلی ترین دلایل آن را عدم وجود قوانین و مقررات درباره ی درستی و اعتبار سامانه های اطلاعاتیحسابداری می داند. از لحاظ کلی، بلاک چین را می توان یک فناوری برای ایجاد یکپارچگی بین سامانه های اطلاعاتی حسابداری شرکت با دیگر طر فهای قرارداد با شرکت دانست.

 

همچنین، با توجه به ویژگی های قراردادهای هوشمند )از جمله، برگشت ناپذیری تعهدات(  شاید بتوان ادعای حسابداری سه طرفه یا حتی چند طرفه را نیز مطرح کرد. در دنیای جدید کسب و کار که موضوع اینترنت پو لها و ارزهای رمزنگار یشده محور تبادلات پولی قرار خواهد گرفت، قطعا پارادایم های جدید و جدی  در حسابداری به وجود خواهد آمد؛ که شاید تا حدودی چارچوب نظری گزارشگری مالی را دچار دگرگونی کند.  برای نمونه، با فراگیر شدن فناوری بلاک چین مالکیت پذیری و اعمال کنترل بر دارایی های نرم افزاری و دیجیتالی بسیار افزایش خواهد یافت. از این رو، ارزشگذاری و گزارشگری آنها به شیو ه ای  مطلو بتر امکا ن پذیر خواهد شد.  به همین ترتیب، امکان پیاده سازی کم هزینه تر نظام دفترداری سهطرفه در بستر بلاک چین تا حدودی برآورده می شود. زیرساخت قراردادهای هوشمند امکان تعیین نقطه ی بحرانی کسب و تحقق درآمد در قراردادهای فناورانه را تا حدودی مشخص تر خواهد کرد و امکان کاهش نا اطمینانی در حسابداری محصولات فناورانه را فراهم خواهد کرد.

سامانه ی اطلاعاتی حسابداری مبتنی بر بلاک چین  را می توان یک سامانه ی  تراکنشی دانست؛ که اولا دارای یک دفتر کل عمومی توزیع شده برای نگهداری داده های گذشته است. دوما  ثبت های درون آن توسط همه ی کاربران تایید می شود. سوما همه ی ذ ینفعان مشارکت کننده از طریق دسترسی به داده های دفتر کل می توانند به صورت آنی صور تهای مالی مورد نیاز خود را تهیه و مشاهده کنند.

 

در یک سامانه ی حسابداری بلاک چینی با افزودن ذینفعان به زنجیره های مرتبط امکان توسعه ی نظریه ی افشای مالی مستمر و پاسخگویی برخط )پستنا (1979 بیش از پیش امکان پذیر خواهد بود.  همچنین، در چنین سامانه ای می توان بخش عمده ای از ریسک اطلاعات را از طریق تایید مستقیم استفاده کنندگان به صورت برخط کاهش داد .  به دلیل قابلیت رهگیری تراکنش های موجود در یک بلک چین نیز امکان دسترسی مطلوبتر به روند سودآوری وجود دارد. از این رو، شرکتها توانایی چندانی نخواهند داشت تا از ابزارهای مدیریت سود استفاده کنند.

از آن جا که در بلاک چین ها، ساز و کار مهر زمانی برای ثبت رویدادها مورد استفاده است، و همچنین، قراردادهای هوشمند با قواعد مشخص و برنامه ریز ی شده وجود دارد، مدیران توانایی کمتری دارند تا با تعجیل یا تاخیر در شناسایی رویدادها و تراکنش ها، اقدام به حسا ب آرایی کنند.  به همین ترتیب، به دلیل برگشت ناپذیری ثثبت و عدم امکان درج یک ثبت حسابداری در بین ثبت های قبلی امکان مدیریت اقلام تعهدی که عموماً پس از پایان سال مالی برنامه ریزی و مدیریت می شود نیز بسیار دشوار خواهد شد.

حسابداران در دنیای جدید کسب و کار باید مهار تها و دانش خود را بروز کنند . چرا که در چنین فضایی نیازهای جدید جایگزین نیازهای قدیمی خواهد شد.  توانایی استفاده از داده های خام و تفسیر پیچیدگی های موجود در داده ها برای تجزیه و تحلیل آینده ی کسب و کار یکی از این نیازها است.

پول دیجیتال چیست
پول دیجیتال چیست

نتيجه گيري

فناوری بلاک چین یک سامانه ی غیرمتمرکز برای نگهداری داده ها است که همه ی داده های درون این شبکه رمزنگاری می شوند . داده ها در این فناوری به بلوکهای مختلف در یک زنجیره تقسیم می شوند، و پیوند ارتباطی بین داده ها نیز از طریق کدهای یکتای بلوک قبلی است.  فناوریهای مرتبط با بلاک چین را میتوان زیرساختی جدید برای برپایی اقتصاد دیجیتالی نوین دانست که در آینده امکان تاثیرات شگرفی بر صنعت مالی خواهد داشت. در واقع می توان به این امید بود که با به کارگیری فناوری بلاک چین سطح اعتماد عمومی به داده های مالی و حسابداری به میزانی باورنکردنی بالا خواهد رفت . همچنین، برخی از ادعاهای موجود در سطح صور تهای مالی بدون نیاز به انجام خدمات اطمینان بخشی )حسابرسی(  مورد پذیرش قرار خواهند گرفت. در مجموع، فناوری بلاک چین با برداشتن برخی از محدودیتهای موجود در اصول و ضوابط حسابداری، حسابرسی و مالی، اعتبار این حرفه ها را نزد عموم جامعه ارتقاء خواهد داد.

در کنار این امیدها، حرفه ی حسابداری و حسابرسی باید بیم آن را داشته باشد که در صورت عدم بروزرسانی

خود و عدم همراهی با تحولات نوظهور در حوز ه ی کسب و کار، ممکن است جایگاه ارزشمند خود را در آینده ی نه چندان دور از دست بدهد.

طراحي چارچوب مقرراتي مقتـضي بـراي پـول دیجیتال؛ همـاهنگي اهـداف مختلــف نظيــر ثبــات و امنيــت سيــستم، همگرايــي مــالي ناشــران آن، محافظــت از مصرف کنندگان و ارتقاي سطح رقابت و نـوآوري را دربرمـيگيـرد. از ايـن رو، چـارچوب مزبور بايستي بدون جانبداري از فعاليتهاي الکترونيکي تنظيم شود. هرچنـد باتوجـه بـه فقدان تجربيات موفق در مراحل اوليه کار، حوزه اختيارات و رژيـم نظـارتي بانکـداري و پول دیجیتال نيز مشابه خدمات و محصولات بانکداري سنتي تنظيم و با توسعه پول دیجیتال  تعديل ميشود.

 


مقالات مرتبط

قابلیت های شبکه در ویندوز 10

معرفی مدرک Security, Compliance, and Identity Fundamentals

فروش لایسنس اورجینال ویندوز سرور 2019 در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

رایگان

16 دقیقه

آموزش پیکربندی Reverse Lookup Zone در DNS

انواع Zone در DNS

رایگان

57 دقیقه

معرفی انواع Zone در DNS

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

رایگان

1 ساعت

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

رایگان

28 دقیقه

آموزش پیکربندی Forwarders در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا