معرفی و کاربرد SuperScope درDHCP Server

معرفی و کاربرد SuperScope درDHCP Server

معرفی و کاربرد SuperScope درDHCP Server

در حالت معمول در DHCP یک Scope  را تعریف می کنید که به Subnet فیزیکی که در همان محدوده IP Address می باشد آدرس دهی می کند.اما از طرف دیگر شرایطی وجود دارد که در شبکه دارای چندین Subnet مختلف هستید و می خواهید همین DHCP سرور به Subnet های دیگر آدرس دهی کند.از طرف دیگر شرایطی وجود دارد که می خواهید DHCP سرور به کلاینت های Subnet خود از چندین Range آدرس دهی کند.

سناریو Super Scope

سناریو معمول که برای این منظور استفاده می شود به شرح زیر می باشد:

زمانی که محدوده آدرس دهی که  برای Scope در نظر گرفته اید از رنج 192.168.0.0 می باشد. از طرف دیگر آدرس های IP که توسط DHCP سرور اختصاص داده می شود به اتمام می رسد. منظور این می باشد محدوده ای که برای DHCP معرفی نموده اید تا IP را تخصیص دهد این تعداد IP استفاده شده است. یکی از دلایل تمام شدن IP آدرس ها می تواند این مورد باشد که محدودهIP  آدرسی را که تعریف نموده اید تعداد کمی IP را در بر گرفته باشد. به طور مثال به تنظیمات Scope که در تصویرزیر نمایش داده شده است دقت کنید.

محدوده رنج IP Scope
محدوده رنج IP Scope

در این Scope تعریف شده است که از 192.168.10.21 تا192.168.10.59  به کلاینت هاIP  داده شود. در این مثال یکی از راه های رفع کمبود IP این می باشد که محدوده آدرس دهی را با تغییر تعداد IP ها افزایش دهید.روش دیگر این می باشد Scope فعلی را Delete یا deactivate کنید و اقدام به ایجاد یک کلاس جدیدی از IP برای Scope نمایید. در این حالت می توانید با توجه به کلاسی که انتخاب می کنید محدوده بیشتری را برای آدرس دهی استفاده کنید.راه حل سوم این می باشد که علاوه بر Scope فعلی یک Scope دیگری تعریف کنید و کلاینت های فاقد IP از یک رنج جدیدی که در Scope  جدید تعریف می کنید اقدام به دریافتIP  آدرس نمایند. راه حل سوم معقول و منطقی نمی باشد به این دلیل که برای اتصال این دو Subnet باید از یک روتر استفاده کنید. علاوه بر این برای زمانی مناسب می باشد که بنا به خیلی دلایل نمی توانید Scope  فعلی را حذف و یا تغییری در آن اعمال کنید.

سه روش فوق برای زمانی می باشد که در Address Space دچار محدودیت شده اید.

گفته شد که در این سناریو می خواهیم یک DHCP  سرور بتواند به چندین Subnet متفاوت طبق تصویر زیر آدرس دهی کند.

 

کاربرد SuperScope
کاربرد SuperScope

مشاهده می کنید چندین Subnet را در اختیار دارید و نمی خواهید برای هر Subnet یک DHCP مجزا راه اندازی کنید. برای اینکه یک DHCP بتواند به تمامی این Subnet هاIP  آدرس اختصاص دهد باید مراحلی را طی کند.

در اولین گام باید برای هر Subnet یک Scope در داخل DHCP تعریف کنید. یعنی با توجه به تصویر شش Scope مورد نیاز می باشد.

یکی از دلایلی که نباید برای هر Subnet یک DHCP سرور راه اندازی کنید این می باشد که زمان زیادی را باید برای فراهم کردنDHCP  سرور صرف کنید. از طرف دیگر در صورتی که مشکلی رخ دهد باید زمان زیاد و نیروی کافی برای مرتفع نمودن مشکلات در اختیار داشته باشید، نیازمند چندین کامپیوتر برای راه اندازی DHCP سرور خواهید بود. تامین امنیت هر یک از این سرورها مستلزم وقت و شرایط خاص خود می باشد. با توجه به این مسائل راه اندازی چندین DHCP سرور در این Subnet ها کار منطقی نمی باشد.

در این سناریو با توجه به اینکه DHCP در Subnet C قرار دارد می خواهد به تمامی کلاینت هایی که در Subnetهای B, A, D, E و F  قرار دارند در رنج های مختلف ip Address  را تخصیص دهد.

شاید سوالی مطرح شود این باشد که هر Subnet از کجا متوجه می شود که کدام Subnet باید از چه رنجIP  آدرسی  استفاده کند.

اما جواب این سوال:

برای Subnet که DHCP در آن قرار دارد و به عنوان Local Subnet شناخته می شود DHCP مشخص کننده این می باشد که از کدام رنج به آنها IP آدرس را اختصاص دهد. اما زمانی که درخواست Broadcast  کلاینت ها به DHCP سرور ارسال می شود DHCP سرور بر مبنای Net ID تنظیمات IP Address خود از همان رنج به کلاینت ها IP  آدرس اختصاص می دهد.

اما در Subnet های مجاور شرایط متفاوت می باشد. در حالت پیش فرض برای اینکه بتوانید ارتباط این Subnet ها برقرار کنید باید از یک روتر استفاده کنید از طرف دیگر اشاره شد که روتر ترافیک های Broadcast را نمی شناسد و نمی تواند این نوع ترافیک ها را از خود عبور دهد. روتر در حالت معمول فقط می تواند ترافیک های Unicast را به خارج و بیرون انتقال دهد.

در سناریوهای از این قبیل که می خواهید  Subnetهای Remote از DHCP سرور موجود در یک Subnet دیگری IP آدرس دریافت کنند یک راه حل این می باشد که در این Subnet همانند A یک سروری را در نقش DHCP Relay Agent  راه اندازی کنید. توجه کنید که قابلیت DHCP Relay Agent را می توانید هم بر روی یک سرور مایکروسافت راه اندازی کنید و یا اینکه روترهای نرم افزاری مایکروسافت و یا روترهای سخت افزاری Cisco این قابلیت را پشتیبانی می کنند.

کاربرد DHCP Relay Agent :

این سرور وظیفه گوش دادن و دریافت درخواست های Broadcast موجود در Subnet خود را بر عهده دارد و این درخواست های دریافتی را به صورت Unicast برای DHCP سرور اصلی موجود در Subnet دیگری ارسال می کند و جواب را مجدداً به صورت Unicast دریافت می کند و به کلاینت موجود در Subnet خود باز می گرداند. به بیان دیگر Relay Agent را می توان به عنوان نماینده DHCP سرور خطاب کرد.

در این حالت با استفاده از DHCP Relay Agent می توانید نحوه ارسال درخواست های Subnet را به DHCP حل کنید اما مشکل دیگر این می باشد که DHCP سرور از کجا متوجه می شود که از چه رنجی باید به درخواست Relay Agent پاسخ دهد.؟

جواب این سوال بستگی به تنظیم IP Address  دارد که به صورت Static بر روی Relay Agent تنظیم شده است. زمانی که DHCP Relay Agent درخواست های Broadcast کلاینت های Subnet خود را دریافت می کند با یکIP  آدرس که به صورت Static بر روی آن تنظیم شده است درخواست را به طور Unicast ارسال و DHCP یکIP  آدرس از رنج همان DHCP Relay Agent  به کلاینت های آن Subnet پاسخ می دهد.

تا این بخش مشکل سه Subnet حل شد. به این صورت که Subnet های C,F و A که بر روی آنهاDHCP  سرور و  DHCP Relay Agentراه اندازی شده است مشکلی در خصوص دریافت IP Address نخواهند داشت. اما مشکل برای سهSubnet دیگر می باشد که فاقد هر نوع DHCP می باشند.

توجه داشته باشید که برای راه اندازی DHCP Relay Agent مایکروسافت باید RAS سرور راه اندازی کنید و Relay Agent به عنوان یکی از قابلیت های آن می باشد فقط کافیست تا یک کارت شبکه برای آن تعریف وIP  آدرس را بر روی آن تنظیم کنید.

در صورتی که در شکل مشاهده کنید روترهای قرار داده شده در بین یک سری از Subnet ها از نوع 1542 می باشند که این عدد یک استاندارد است. روترهایی که این استاندارد را پشتیبانی می کنند همانند این می باشد که نقش DHCP Relay Agent را ایفا کنند. این روترها با این قابلیت می توانند ترافیک های Broadcast مربوط به DHCP  سرور وDHCP  کلاینت را از خود عبور دهند.

با توجه به این سناریو در Subnet های C وB  روتر 1542 را در اختیار دارید در این حالت روتر ترافیک های Subnet B را با استفاده از کارت شبکه سمت همان Subnet دریافت و با استفاده از کارت شبکه ای که در سمت Subnet C می باشد خروج و به DHCP سرور تحویل می دهد. از طرف دیگر DHCP  سرور از همین مسیر جواب را برای کلاینت باز می گرداند. در این شرایط کلاینت ها رنج خود را بر اساس IP  آدرسی که بر روی کارت شبکه همان Subnet تنظیم شده است دریافت می کنند. به بیان دیگر DHCP بر اساس Net ID درخواست کننده یک IP  آدرس را برای آن باز می گرداند.

زمانی که برای هر Subnet شبکه یک Scope را تعریف می کنید باید Default Gateway آن Subnet در رنج IP  آدرس همان Scope تعریف شده بر روی DHCP باشد.

اشاره شد که هر Scope توانایی دادنIP  آدرس در همان محدوده یا Subnet مشخص را دارد.اما در بعضی سناریوهای خاص شما نیاز دارید دو رنج IP خاص را به یک Vlan بدهید.  در این حالت در صورتی که IP های Scope اول تمام شد از Scope دوم شروع به دادن IP Address به کلاینت ها می کند برای این حالت حداقل باید دو Scope راه اندازی کنید.

آشنایی با ایجاد Super Scope

برای درک این قابلیت به تصویر و سناریو مربوط به آن دقت کنید.

سناریو:

SuperScope scenario
SuperScope scenario

در این سناریو مشاهده می کنید که DHCP Client های شبکه از چندین رنج متفاوت IP Address را دریافت نموده اند و تمامی این IP Address ها توسط یک DHCP به کلاینت ها تخصیص داده شده است. یکی از دلایل اینکه از چندین رنج به کلاینت ها IP آدرس ارائه شد می توان فرض را بر این گذاشت که تعداد IP های Scope  به اتمام رسیده است. نکته قابل توجه در این سناریو این می باشد که اگر می خواهید کلاینت های یک Subnet از چندین Scope با رنج های مختلف IP آدرس را دریافت نمایند در حالت معمول امکان پذیر نمی باشد مگر اینکه Scope های مورد نظر را در داخل یک Super Scope قرار دهید. با توجه به این مورد می توان تعریفی ازSuper Scope مطرح نمود که واحد یا Container می باشد برای سازمندهی و مدیریت Scope  ها در سناریوهایی که می خواهید کلاینت های یک Subnet از چندین رنج متفاوت IP آدرس دریافت کنند.

تنظیمات Super Scope

برای ایجاد یک Super Scope باید همانند تصویرزیر در داخل کنسول DHCP Server بر روی IPv.4 راست کلیک و گزینه New Super Scope را انتخاب کنید.

SuperScope
SuperScope

با انتخاب این گزینه تصویرزیر را مشاهده می کنید.

کاربرد SuperScope
کاربرد SuperScope

در این بخش گزینه Next را انتخاب تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در این بخش باید برای Super Scope یک نام را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن گزینه Next را کلیک تا مرحله بعد را مشاهده کنید.

در این بخش باید Scope هایی که می خواهید در داخل Super Scope قرار داده شود را مشخص کنید. در داخل DHCP هر تعداد Scope را تعریف کرده باشید در این بخش نمایش داده می شود. برای Add کردن باید Scope های موردنظر را انتخاب و گزینه Next را کلیک تا تصویر زیر نمایش داده شود.

در این بخش Scope Name و اینکه از چه Scope هایی برای ایجاد آن استفاده شده است را می توانید مشاهده کنید. در صورتی که گزینه Finish را انتخاب کنید این Scope  ایجاد می گردد.

زمانی که این Scope را انتخاب می کنید تمامی Scope  های که برای ایجاد Super Scope مشخص شده اند دیگر در Root DHCP وجود نخواهند داشت و برای اعمال تغییرات آنها باید به داخل Super Scope مراجعه کنید. در تصویرزیر این مورد را می توانید مشاهده کنید.

اما سوالی که پیش می آید این می باشد که این در این حالات با توجه به متفاوت بودن رنج آدرس ها کلاینت ها به چه طریقی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در این خصوص در صورتی که به شکل دقت کنید می بینید که بر روی کارت شبکه روتری که به سمت Subnet A می باشد چندین IP تعریف شده است که این IP Address  ها هم رنج Scope های ایجاد شده در داخل Super Scope می باشد. در این حالت این مشکل بر طرف می شود. اما نکته ای که در این بین وجود دارد که در هر یک از Scope ها باید IP آدرس های مربوط به روتر را در آن به عنوان Option تعریف کنید.

اما سوالی که پیش می آید این می باشد که این در این حالات با توجه به متفاوت بودن رنج آدرس ها کلاینت ها به چه طریقی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در این خصوص در صورتی که به تصویر دقت کنید می بینید که بر روی کارت شبکه روتری که به سمت Subnet A می باشد چندین IP تعریف شده است که این IP Address  ها هم رنج Scope های ایجاد شده در داخل Super Scope می باشد. در این حالت این مشکل بر طرف می شود. اما نکته ای که در این بین وجود دارد که در هر یک از Scope ها باید IP آدرس های مربوط به روتر را در آن به عنوان Option تعریف کنید.

سناریو راه اندازی Super Scope  وDHCP Relay Agent

در این سناریو مشاهده می کنید که از Super Scope قابلیت DHCP Relay Agent برای ارتباط دو Subnet که یکی از Subnet ها از یک رنج مشخص IP آدرس را دریافت و یکی دیگر از Subnet ها از دو رنج متفاوت  IPآدرس را دریافت می کند. برای درک این سناریو به تصویرزیر دقت کنید.

در این سناریو دو Subnet به نام های A وB  وجود دارد. مشاهده می کنید DHCP Server شبکه در داخل Subnet A قرار دارد و کلاینت ها در این Subnet از رنج 192.168.1.1 تا 192.168.1.254 آدرس را دریافت می کنند.

در Scope B مشاهده می کنید که دو رنج IP آدرس وجود دارد و کلاینت ها از رنج های 192.168.2.1 تا 192.168.2.254 و192.168.3.1  تا192.168.3.254  آدرس را دریافت می کنند. از طرف دیگر Subnet های A و B  توسط روتر با یکدیگر در ارتباط می باشند.

برای این سناریو در حالت معمول برای هر رنج IP Address باید یک Scope  تعریف کنید. از طرف دیگر با توجه به اینکه در Subnet B دو رنج متفاوت وجود دارد شما باید یک super Scope  را ایجاد کنید و دو Scope موجود در داخل Subnet B را در داخل super Scope  معرفی کنید.

تنظیمات روتر در این سناریو به شرح زیر می باشد.

کارت شبکه ای از روتر که در Subnet A قرار دارد یک IP Address از همان رنج را به خود اختصاص داده است که در شکل آدرس 192.168.1.1 برای کارت شبکه سمت Subnet A اختصاص داده شده است.

از طرف دیگر با توجه به اینکه در Subnet B هیچ گونه DHCP وجود ندارد قابلیت DHCP Relay Agent را بر روی Router فعال شده است. علاوه بر این بر روی کارت شبکه سمت Subnet B دو رنج از IP آدرس های این Subnet که 192.168.2.1 و 192.168.3.1 می باشد مطابق شکل درنظر گرفته شده است.

علاوه بر ای همان طور که در شکل مشخص است بر روی Router تنظیم شده است که در نقشDHCP Relay Agent درخواست ها را Forward کند برای آدرس192.168.1.2  که در واقع آدرس DHCP Server می باشد.

در این سناریو مدیر شبکه بجای اینکه یک کامپیوتر را در نقش DHCP Relay Agent  راه اندازی کنید قابلیت DHCP Relay Agent را بر روی همان Router شبکه تنظیم نموده است.


مقالات مرتبط 

آشنایی با تنظیمات RRAS Server

معرفی مدرک Microsoft 365 Mobility and Security

فروش آنتی ویروس سیمنتک در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
UpgaredandMigration

رایگان

26 دقیقه

آموزش راه اندازی NLB بر روی IIS

انواع Zone در DNS

رایگان

57 دقیقه

معرفی انواع Zone در DNS

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

رایگان

1 ساعت

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا