معرفی انواع Dns Record درویندوز سرور

آموزش راه اندازی DNS Server در ویندوز سرور

معرفی انواع Dns Record درویندوز سرور

 

در حالت معمول زمانی که یکDNS  سرور راه اندازی می شود دو نوع Record به صورت Built-in از پیش ایجاد می شود که به شرح زیر می باشد:

  • (Start of Authority Record(SOA
  • (Name Server Record(NS
Dns Record Built-in
Dns Record Built-in

SOA Record

این نوع Record شامل خلاصه ای از مشخصات و تنظیمات همان Zone در داخل DNS سرور است.(منظور همان Zone است که SOA Record در آن ایجاد شده است.)

هرDNS  سرور حداقل یک Zone را مدیریت می کند که این Zone برای مدیریت یک Name Space مورد استفاده قرار می گیرد. به این نکته توجه کنید که در Standard Zone چیزی به نام Active  وجود ندارد.

SOA Record
SOA Record

NS Record

این نوع Record مشخص کننده سرور یا کامپیوتری است که این DNS بر روی آن راه اندازی شده است. در داخل این Record که وارد شوید مشاهده می کنید که Computer Name یا FQDN در آن مشخص شده است.

A Record

به عنوان مهمترین، معمول ترین و بیشترین استفاده از Record در Database هر DNS Zone می توان به A Record اشاره نمود. می توان A و  AAA Record را به عنوان اصلی ترین وظیفه DNS Zone نسبت داد که تبدیل Name بهIP آدرس است. توجه داشته باشید که A Record این توانایی را دارد که در هر دو صورت Manual و  Automatic ایجاد شود. ایجاد شدن اتوماتیک این Record زمانی است که قابلیت Dynamic Update بر رویDNS  فعال شده باشد و کلاینت شرایط لازمی که در بخش های قبل اشاره شد را داشته باشد. یک کلاینت زمانی که  Join to Domain می شود به طور اتوماتیک A Record خود را در DNS Zone ثبت می کند. برای اینکه بتوانید A Record را به صورت Manual ایجاد کنید باید همانند تصویر بر روی Zone مورد نظر راست کلیک و گزینه (New Host (A or AAAA را انتخاب کنید.

A Record
A Record

با انتخاب این گزینه تصویر زیر نمایش داده می شود.

new host
new host

در این بخش باید مطابق تصویر بالا در بخش اول Computer Name را وارد و در بخش دوم به صورت اتوماتیک نام دامینی آن تکمیل می شود. در بخش سوم بایدIP  آدرس کامپیوتری که می خواهید کلاینت ها به آن دسترسی داشته باشند و DNS بتواند آن را Name Resolution کند تعیین نمایید. علاوه بر این دو گزینه در انتها در اختیار دارید که تکمیل آنها اجباری نمی باشد اما دانستن آنها خالی از لطف نیست.گزینه اول در صورتی که فعال باشد در بخش Revers Lookup Zone یک PTR Record از همین Record ایجاد می کند تا زمانی که کلاینتی IP Address را درخواست کند DNS برای آنها Computer Name را پاسخ دهد. توجه کنید که از A Record به عنوان Host Record نامبرده می شود.یکی از متدهای راه اندازی شبکه برای کاهش بار و کم کردن درصد خطا این می باشد که به عنوان یک مدیر قبل از اینکه کلاینت های شبکه راJoin to Domain  کنید به طور Manual اقدام به ایجاد A Record بر روی DNS Zone برای کلاینت های شبکه کنید.روش دومی وجود دارد که این Record ها توسط DHCP سرور ایجاد شود. به این صورت که در DHCP تنظیم می کنید هم زمان با اینکه به کلاینتIP  آدرس می دهد آدرس مختص به DNS را برای کلاینت تنظیم کند و  A Record آنرا بر روی Zone مربوطه ایجاد کند. با نحوه چگونگی این تنظیم در پست های بعدی آشنا خواهید شد. اما در یک سری سناریوها مجبور خواهید بود که این A Record را به صورت Static ایجاد کنید( البته این سناریوها زمانی می باشد که کلاینت شبکه به دامین Join شده است.) در کتاب های Microsoft در خصوص این سناریو چندین مثال را مطرح نموده است که آنها را در پست های بعدی بررسی خواهیم نمود.

 MX Record

در صورتی که در ساختار شبکه میل سرور راه اندازی کرده باشید یک MX Record برای آن ایجاد می شود. از طرف دیگر MX Record را که در DNS Zone ایجاد می کنید باعث می شود تا DNS آدرس ایمیل را درک کند. به این مفهوم اگر Query را به صورت [email protected] دریافت کند مستقیماً آن را به ایمیل سرور شبکه ارسال می کند و نیازی به Name Resolution نمی باشد. برای ایجاد یک MX Record باید مطابق نصویر بر روی Zone مورد نظر راست کلیک و گزینه (New Mail Exchanger (MX را انتخاب کنید.

(New Mail Exchanger (MX
(New Mail Exchanger (MX

با انتخاب گزینه MX تصویر را مشاهده خواهید کرد.

New Resource Record
New Resource Record

در بخش اول باید برای میل سرور یک نام را مشخص و در بخش دوم باید بر خلاف A Record نام و یا مسیر مربوط به کامپیوتر میل سرور را تعیین کنید. با استفاده از گزینه Browse می توانید در ساختار DNS از Record های ایجاد شده Record مختص به کامپیوتر Mail Server را انتخاب و یا اینکه مستقیماً نام آن را وارد کنید.

در انتها یک گزینه به نام Mail Server Priority وجود دارد کاربرد این گزینه برای زمانی است که چندین Mail Server در شبکه راه اندازی شده است توسط این گزینه مشخص می کنید که اولین Query که توسط کلاینت برای DNS ارسال می شود برای کدام یک از Mail Server ها ارسال کنید. الویت ارسال را توسط این گزینه بر اساس عدد مشخص می کنید. هر چه عدد تعیین شده در این بخش کمتر باشد الویت با همانMX Record می باشد.

 SRV Record

این Record بر گرفته از Service Record می باشد. برای ایجاد این Record باید همانند Record  های قبل بر روی نام Zone راست کلیک و این بار گزینه Other New Record را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

Service Record
Service Record

توسط این بخش می توانید انواع Record را مشاهده و آنها را ایجاد کنید. علاوه بر این در خصوص هر Record یک سری اطلاعات نمایش داده می شود. زمانی که Record را انتخاب می کنید برای ایجاد می توانید بر روی همان Record کلیک یا اینکه از گزینه Create Record استفاده تا شکل زیر نمایش داده شود.

این Record از دسته Record هایی می باشد که به صورت اتوماتیک ایجاد می شود. پروسه ایجاد شدن به این صورت است، زمانی که یک سرویس را نصب می کنید این سرویس می داند در صورتی که در شبکه DNS سرور وجود داشته باشد Record خود را در DNS Database ایجاد کند.نمونه سرویسی که برای SRV Record می توان اشاره نمود LDAP می باشد که مخففLight Directory Access Protocol می باشد.وظیفه LDAP مشخص کردن محل استقرار Active Directory می باشد بر همین اساس اگر کلاینتی بخواهد بهDC  متصل شود این سرویس وظیفه راهنمایی کردن آن کلاینت را بر عهده خواهد داشت. وقتی ساختار Domain است کلاینت برای اتصال به دامین کنترلر شبکه Query خود را به DNS ارسال می کند از طرف دیگر DNS اطلاع دارد که اینکار باید توسط LDAP صورت پذیرد بر همین اساسDNS  سرور ازSRV Record موجود در Zone استقاده میکند و محل LDAP را برای کلاینت مشخص و pc به LDAP متصل می شود و LDAP کلاینت را به DC متصل می کند.

اما برای اینکه SRV Record را ایجاد کنید باید در شکل فوق SRV را انتخاب تا تصویر زیر نمایش داده شود.

انواع Dns Record
انواع Dns Record

برای ایجاد باید در مقابل گزینه Services نوع سرویس موردنظر را انتخاب کنید. به طور پیش فرض سرویس ها در این بخش قرار داده شده است و فقط آن را انتخاب کنید. زمانی که سرویس را مشخص کنید در بخش بعد در مقابل گزینه Protocol به صورت اتوماتیک پروتکل مختص به سرویس نمایش داده می شود. تنظیمات دیگر را به طور پیش فرض قرار دهید. فقط در بخش Port Number می تواند پورت را مشخص کنید.در حالت معمول نیازی وجود ندارد که اقدام به ایجاد SRV Record کنید به این دلیل که این Record همزمان با نصب یک سرویس به طور اتوماتیک ایجاد می شود.

CName Record

دقت داشته باشید که CName به عنوان اسم دوم یک Host Record در Database Zone می باشد که کاربردهای زیادی دارد. برای درک این Record به مثال دقت کنید.

کلاینتی به نامTop-030  در داخل DNS شبکه A Record خود را ایجاد و خود را با نام Top-030.Farahani.it  معرفی می کند وIP  آدرس 192.168.10.5 را ثبت می کند. در حالت معمول کلاینت های دیگر با زدن نام این کامپیوتر درخواست را ارسال وIP  آدرس را از DNS دریافت می نمانید و به سادگی به کلاینت Top-030 متصل می شوند. اما زمانی که یک ویندوز را نصب می کنید قبل از اینکه آن را به شبکه Join کنید و Computer Name را تغییر دهید مشاهده می کنید که یک computer Name پیش فرض که خیلی پیچیده است برای آن درنظر گرفته شده است و فراموش می کنید این Computer Name را عوض کنید و با همین وضعیت آن را Join می کنید. در این حالت کلاینت A Record را که ثبت می کند همانند win-248-shxi23 می باشد که در Record برای آن win-248-shxi3.farhani.com می باشد وIP Address 192.168.10.25 برای آن مشخص شده است. در این شرایط کلاینت های دیگر مسلماً نمی توانند از این نام به دلیل پیچیدگی استفاده کنند. برای برطرف کردن این مشکل می توانید برای این کلاینت یک CName Record ایجاد کنید. در CName Record یک نام جدیدی تعریف می کنید ولی IP Address این Record را همانند 192.168.10.25 وارد می کنید. در این حالت یک IP Address دارای دو Record می باشد.

برای ایجاد این Record همانند Record های قبل بر روی Zone مورد نظر راست کلیک و گزینه(New Alias (CName Record را انتخاب تا تصویرنمایش داده شود.

CName Record
CName Record

در اولین بخش که Alias Name می باشد باید اسم دومی که می خواهید کلاینت ها با استفاده از آن بهIP Address مورد نظر متصل شوند را وارد کنید. در بخش دوم به طور خودکار Domain Name تکمیل می شود. در بخش سوم باید نام و یا Record کامپیوتری که در حال ایجاد اسم دوم برای آن هستید مشخص کنید. با استفاده از گزینه Browse و مشخص کردن Record در DNS می توانید آنرا مشخص کنید. به این ترتیب هر کلاینتی اسم دوم را وارد کند همان IP Address برای آن بازگردانده می شود. در تصویر این Record در داخل DNS Zone مشخص می باشد.

Alias Name
Alias Name

مشاهده می کنید CName Record موجود در بخش Data برخلاف Record های دیگر فاقد IP Address  است و بجای آدرس Computer Name مربوط به کامپیوتری که برای آن نام مستعار تعریف کرده اید ثبت شده است.

کاربرد دوم CName Record برای زمانی است که یک کامپیوتری که تمامی کاربران روزانه از آن استفاده می کنند و به هر دلیلی نمی توانید از همان نام قبل استفاده و باید Computer Name آن را تغییر دهید. در این شرایط در شبکه های بزرگ نمی توانید به تمامی کاربران Broadcast کنید که این کامپیوتر با نام قبل دیگر قابل دسترس نمی باشد. برای این موارد می توانید برای آن یک CName Record تعریف کنید.

کاربرد سوم زمانی است که یک Generic Name در اختیار دارید. برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید.

Generic Name
Generic Name

در این سناریو یک وب سایت بر روی IIS سرور راه اندازی شده است. کلاینت ها برای اینکه به این وب سایت دسترسی داشته باشند باید یا از IP Address مختص بهIIS سرور یا اینکه از Computer Name همان سرور استفاده کنند. در این حالت استفاده از Computer Name به عنوان آدرس وب سایت صورت خوشی نخواهد داشت. برای برطرف کردن این مشکل می توانید برای IIS سرور یک CName تعریف و به عنوان Name از www استفاده کنید و به کاربران Computer Name را به همراه www معرفی کنید. زمانی که کلاینتی در مرورگر خود CName جدیدی را که با www.computerName مشخص شده است وارد کند وب سایت نمایش داده می شود. این روش به عنوان یک ترفند می باشد.

در آدرس  زیر می توانید با Dns Record های بیشتری آشنا شوید.

https://simpledns.com


مقالات مرتبط

آموزش ایجاد Scope درDHCP Server

معرفی مدرک Microsoft Certified Educator

فروش لایسنس اورجینال ویندوز 11 در Goexam

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

UpgaredandMigration

رایگان

26 دقیقه

آموزش راه اندازی NLB بر روی IIS

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

رایگان

1 ساعت

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

آموزش پیکربندی AD Integrated Zone در DNS

رایگان

1 ساعت و 23 دقیقه

آموزش پیکربندی AD Integrated Zone در DNS

معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا