آموزش نصب و راه اندازی WSUS(پارت2)

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت اول)

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(پارت2)

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(پارت دوم )|معرفی Upstream در WSUS|مدیریت نرم افزار کاربران در WSUS|نحوه دریافت آپدیت نرم افزار توسط WSUS|برگزاری آزمون های MCSA


سرویس WSUS برای راه اندازی نیازمند این می باشد که یک سری مواردی از قبل برای آن فراهم شده باشد. به این مفهوم که این سرویس وابسطه به نصب یک سری Role های دیگر می باشد. در ادامه پیش نیازهای مورد نیاز برای راه اندازی WSUS به شرح زیر اشاره شده است:

  • نصب Microsoft Report Viewer Redistributable 2008

توجه کنید که نصب این Application اجباری نمی باشد. چنانچه این برنامه را نصب کنید در کنسول WSUS این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از بخش Reports استفاده نمایید. در حالت عادی بعد از راه اندازی WSUS می توانید از تمامی قابلیت های موجود در کنسول WSUS استفاده کنید به جزء بخش Report. در صورت عدم نصب و استفاده از این بخش با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

دلیل نصب IIS Role این می باشد که کلاینت ها باید Update های دریافت شده توسط WSUS به کاربران ارائه کنید و برای این منظور کلاینت ها تنها با استفاده از دانلود نمودن می توانند آنها را نصب کنند. اما به دلیل عدم دسترسی به وب سایت مایکروسافت باید این Update ها را با استفاده از قابلیت IIS دانلود نمایند.

نکته قابل توجه در خصوص نصب IIS این می باشد که شما نیازی نخواهید داشت تا IIS را با تمامی امکانات نصب کنید برای این منظور شما فقط مواردی که در تصویرزیر نمایش داده شده است را نصب کنید.

آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت دوم)
آموزش نصب و راه اندازی WSUS(قسمت دوم)
  • نصب .NetFramework v3.5

اگر WSUS را بر روی DC نصب می کنید نیازی به نصب .Netframework نمی باشد به دلیل که این Features  به صورت اتوماتیک همزمان با نصب Active Directory نصب می گردد.

معرفی روش نصب WSUS Role

با توجه به اینکه پیش نیازهای مربوط به این سرویس اشاره شد بعد از رعایت موارد فوق باید اقدام به نصب WSUS به شرح زیر کنید. این سرویس همانند دیگر نقش های مایکروسافتی در بخش Role ها قرار دارد. اما در صورتی که با استفاده از بخش Add Role اقدام به نصب نمایید همانند تصویرزیر با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

Wsus Role
Wsus Role

دلیل نمایش پیغام خطا برای این می باشد که سیستم عامل می خواهد فایل Update مربوط به WSUS را از اینترنت دانلود کند اما در دریافت فایل موفق نمی شود.چنانچه سیستم عامل سرور به اینترنت متصل باشد نیازی به دانلود و نصب فایل Update نخواهید داشت و دیگر در حین نصب Error نمایش داده نمی شود.

معرفی مراحل نصب

با توجه به 32 Bit یا 64 Bit بودن سیستم عامل یکی از دو فایلKB972455-x64  یا KB972455-x8 را باید از وب سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید تا در پروسه نصب با مشکل مواجه نشوید. بعد از دریافت در صورت اجرا کردن تصویرزیر را مشاهده می کنید.

برای ادامه گزینه Next را انتخاب کنید تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در این بخش دو گزینه وجود دارد که کاربرد هر یک به شرح زیر می باشد

  • Full Server Installation Including Administration console

با انتخاب این گزینه WSUS Role به صورت کامل به همراه کنسول مدیریتی آن نصب می شود.

  • Administration Console only

در صورت انتخاب این گزینه فقط کنسول مدیریتی WSUS بر روی سیستم عامل شما نصب می گردد. از این گزینه برای مدیریت WSUS بر روی یک سیستم عامل دیگر استفاده می گردد.

برای ادامه گزینه اول را همانند شکل انتخاب و Next تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در این بخش همانند شکل فوق گزینه I accept… را انتخاب و Next تا تصویرزیر نمایان شود.

در این بخش باید یک Location را جهت ذخیره فایل های Update مشخص نمایید. البته مشخص کردن این Location شامل یک سری شرایط می باشد که به شرح زیر است:

  • پارتیشن مشخص شده باید حداقل 6 GB فضای خالی را در اختیار داشته باشد
  • پارتیشن انتخاب شده باید از نوع NTFS باشد

پیشنهاد می شود که فایل های Update را به صورت Local بر روی هارد دیسک همان کامپیوتری کهWSUS Role بر روی آن نصب شده است نصب گردد. برای ذخیره به صورت Local تیک گزینهStore Update Locally را انتخاب و در کادر نمایش داده شده محل مورد نظر را مشخص و برای ادامه گزینه Next را کلیک تا تصویر نمایش داده شود.

در این بخش باید پارتیشنی را برای ذخیره Database مربوط به WSUS مشخص نمایید. این Database علاوه بر اینکه حاوی اطلاعات نصب می باشد محلی برای ذخیره سایر اطلاعات از جمله گزارشات و… می باشد. البته توجه کنید که این پارتیشن باید دارای حداقل 2GB فضای خالی و از نوع NTFS باشد.

در خصوص مشخص نمودن محل Database سه گزینه مشخص شده است که به شرح زیر می باشد:

  • Install Windows Internal Database on This Computer

این گزینه Database مورد نظر را بر روی همین کامپیوتری که WSUS Role نصب شده است  ایجاد می کند.

  • Use an Existing Database Server on This Computer

این گزینه برای زمانی می باشد که از قبل بر روی این کامپیوتر Database ایجاد شده باشد و شما بخواهید مجدداً از آن استفاده کنید.

  • Use an Existing Database Server on a Remote Computer

با استفاده از این گزینه می توانید Database مربوط به WSUS Role را بر روی هارد دیسک یک کامپیوتر دیگری تعریف کنید.بهترین پیشنهاد این می باشد که این Database بر روی همان کامپیوتر و در پارتیشنی به جز پارتیشن سیستم عامل نصب شود. حتی بهتر است که این Database بر روی یک هارد دیسک دومی بر روی همین کامپیوتر ایجاد شود. بعد از مشخص نمودن Next را کلیک تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در این بخش تنظیمات مربوط به دریافت Update ها توسط کلاینت ها از وب سایتی که در IIS ایجاد می شود مشخص می گردد به این معنا که مشخص می کنید از وب سایت پیش فرض IIS استفاده شود که در حالت عادی بر روی Port Number 80 قرار دارد. برای انتخاب این حالت از گزینه Use the existing IIS Default Web site استفاده می گردد. اما در صورتی که از گزینه Create a Windows Server Update Services 3.0 sp2 web site استفاده می کنید که در این حالت فقط شماره پورت وب سایت با شماره 8530 ایجاد می گردد. اما پیشنهاد استفاده از Default Web Site می باشد. در صورت انتخاب گزینه اول در بخشی از تصویر مشخص شده است نام سروری که IIS و WSUS بر روی آن قرار دارد نمایان می شود.  بعد از انتخاب گزینه مورد نظر Next نمایید تا تصویرزیر مشاهده شود.

همان گونه که در تصویر مشاهده می شود گزارشی از تنظیماتی که در حین نصب برای WSUS اعمال کرده اید نمایش داده شده است. برای ادامه گزینه Next را انتخاب تا تصویرزیر نمایش داده شود.

در این پنجره گزینه Finish را انتخاب تا Wizard مربوط به نصب WSUS به اتمام برسد.


مقالات مشابه

آموزش مدیریت Internet Printing

معرفی مدرک آزمون Designing and Implementing Microsoft DevOps Solutions

معرفی مدرک آزمون Managing Microsoft Teams

آموزش تخصصی شبکه در مجموعه گواگزم

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
جدیدترین دوره‌های آموزشی
آموزش نصب و پیکربندی IIS

رایگان

15 دقیقه

آموزش نصب و پیکربندی IIS

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

رایگان

45 دقیقه

آموزش پیکربندی Delegation در DNS

معرفی انواع Query در DNS

رایگان

57 دقیقه

انواع Query در DNS

AD RMS بخش سوم

رایگان

12 دقیقه

آموزش Publishing Web Server در ویندوز سرور

دوره تخصصی Kerio control
8 قسمت
2 ساعت و 40 دقیقه

دوره آموزشی Kerio control|کریو کنترل فایروال

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

رایگان

1 ساعت

آموزش راه اندازی وب سایت بر روی IIS

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا